Ce Loc A Ocupat Rusia în Clasamentul Medaliilor Jocurilor Olimpice De La Londra

Jocurile Olimpiada de vară XXX de la Londra s-au încheiat la 12 august 2012, iar ultimele seturi de premii ale forumului sportiv au fost extrase în aceeași zi. În tabelul final al clasamentului neoficial al medaliilor, Rusia s-a dovedit a fi puțin mai mică decât sperau fanii și se așteptau experții sportivi.

Ce loc a ocupat Rusia în clasamentul medaliilor Jocurilor Olimpice de la Londra

Înainte de începerea jocurilor, experții credeau că olimpienii ruși, dacă nu concurau cu favoriții incontestabili - americanii și chinezii, își vor lua locul imediat după ei. Totuși, acest lucru nu s-a întâmplat - Rusia a luat mult timp să iasă din locul său la sfârșitul primilor zece lideri din clasamentul medaliilor și a luat a patra linie în tabelul final. Numărul total de premii câștigate de sportivii noștri (83) este de 10 ori mai mare decât rezultatul arătat la Jocurile Olimpice anterioare de la Beijing. Acesta este al treilea record al Jocurilor de la Londra, la doar șase unități în spatele colecției adunate de sportivi chinezi. Cu toate acestea, în clasamentul pentru medalii, prioritatea este acordată calității premiilor, iar echipa olimpică britanică are mai multe locuri de aur decât rușii - 29 față de 24.

Cel mai adesea, sportivii noștri au urcat pe podium - în diferite discipline ale acestui sport au câștigat 18 premii, dintre care 8 au fost de aur. A doua cea mai mare contribuție la medalii a fost făcută de gimnaste (8 medalii), deși numai Aliya Mustafina a reușit să obțină cel mai mare premiu. Dar judoka din 5 medalii au avut trei dintre cele mai înalte standarde - primele opt zile ale jocurilor, doar olimpicii acestei discipline sportive au adus Rusiei aur. Și cel mai fructuos pentru premiile pentru compatrioții noștri a fost penultima, a 15-a zi a forumului. La 11 august, aceștia au stabilit recordul olimpic la Londra la numărul de premii, câștigând 6 medalii de aur, 4 de argint și 5 de bronz.

În echipa olimpică rusă erau doar 436 de sportivi, dintre care femeile aveau un ușor avantaj - 228 față de 208. Contribuția medalii la rezultatul final al echipei naționale a țării a fost distribuită aproximativ în același mod - „sexul mai slab” a câștigat încă 6 premii (44 versus 38), deși scorul este egal cu medaliile de aur (12 fiecare).

Americanii au câștigat clasamentul la medalii la Jocurile Olimpice din 2012 - echipa SUA are doar 104 premii, dintre care 46 au cel mai înalt standard. Sportivii echipei naționale chineze au ocupat 88 de locuri pe podium, iar de 38 de ori a fost cel mai înalt pas al său. Britanicii au câștigat 29 de medalii de aur, iar numărul total de premii pe care le-au adunat este de 65.