Cupa Mondială De Hochei Pe Gheață 2019: Recenzia Meciului Canada - Franța

Campionatul Mondial de Hochei pe Gheață câștigă treptat avânt. Odată cu aceasta, principalii concurenți pentru medaliile de aur încep să stabilească înțelegerea reciprocă în echipele lor. Acest lucru este ajutat de meciurile din faza grupelor cu echipe care sunt evident inferioare în clasă. Telespectatorii au putut urmări un meci similar în Kosice efectuat de echipa națională canadiană.

Cupa Mondială de hochei pe gheață 2019: recenzia meciului Canada - Franța

În runda a patra a etapei preliminare din Grupa A, echipa națională a Canadei a jucat împotriva echipei naționale a Franței. Poziția la turneu i-a obligat pe fondatorii hocheiului să abordeze meciul cu toată seriozitatea, deoarece canadienii au avut doar șase puncte în atuuri după trei jocuri (două victorii și o înfrângere de la gazdele campionatului slovac).

Așa cum era de așteptat, canadienii au început meciul activ, dar în primele minute nu au reușit să atingă poarta rivalilor. Când a jucat în compoziții egale, echipa națională a Franței a rezistat cu demnitate. Tabloul de bord s-a schimbat pentru prima dată după ce europenii au câștigat o ștergere. Când jucau 5 la 4, hocheiștii canadieni nu au avut timp să creeze momente periculoase, deoarece francezii au plecat aproape imediat din nou. Timp de mai mult de un minut, echipa națională canadiană a avut un avantaj de doi jucători. Un astfel de avantaj s-a făcut curând simțit. În minutul 9 al ședinței, Anthony Manta a trimis pucul în poarta echipei naționale a Franței cu o aruncare exactă din cercul drept al aruncării.

Al doilea gol nu a întârziat să apară. La minutul 11 al ședinței, jucătorul Edmonton Oilers și Maple Leaves, Darnell Nurse, a marcat cu o pasă strălucită în poarta goală a atacantului din Las Vegas și a liderului Jonathan Marchesso.

La sfârșitul perioadei, tânărul atacant Tampa Bay Lightning, Anthony Cirelli, a preluat rolurile principale în echipa națională canadiană. În primul rând, aruncarea coechipierului lui Nikita Kucherov a lovit bara, iar în minutul 17, după ce a primit o pasă din spatele porții, Cirelli a supărat-o pe portarul francez pentru a treia oară. Scorul 3: 0 în favoarea echipei naționale canadiene a rezistat până la fluierul primei pauze.

Contrar așteptărilor fanilor canadieni, echipa națională din a doua perioadă nu a reușit să continue înfrângerea francezilor. Jucătorii de frunze de arțar au atacat, dar nu au putut lovi poarta. În plus, maeștrii de peste mări au obținut ștergerea de două ori în această perioadă. Naționala Franței nu și-a putut da seama de prima dintre ele și chiar a ratat-o într-un contraatac periculos. Europenii au jucat al doilea avantaj numeric mult mai bine. În minutul 17 al perioadei, când mai erau șase secunde înainte ca canadianul expulzat să iasă, Damien Fleury a aruncat irezistibil în colțul de sus al portierei Canadei și Philadelphia Flyers Hart. Scorul a devenit 3: 1 în favoarea jucătorilor de hochei din străinătate. Numerele de pe tabela de marcaj nu s-au schimbat până la sfârșitul celei de-a doua perioade.

La 3 minute în ultima perioadă, francezii au reușit să înscrie al doilea gol. Europenii legionari germani Anthony Resch au profitat de încetineala apărătorilor canadieni și au lovit poarta lui Kasper Hart, reducând decalajul la minimum.

După pucul ratat, canadienii au început să joace mai activ. Fructul acestui lucru a fost al doilea gol al lui Anthony Manta în meci. În minutul 9 al perioadei, atacantul a terminat un obuz dintr-un bănuț în poarta franceză. Scorul a devenit 4: 2 în favoarea „frunzelor de arțar”. Două minute mai târziu, Mark Stone i-a supărat pe francezi pentru a cincea oară cu o aruncare în jumătate de zonă.

La sfârșitul meciului, jucătorii echipei au început să plece frecvent. Segmentul final al întâlnirii a fost jucat de echipele naționale în compoziții inegale. Scorul pe tabela de marcaj nu s-a schimbat. Echipa Canada a câștigat a treia victorie în campionatul mondial cu un scor total de 5: 2.