Cine Concurează La Biatlon La Jocurile Olimpice Din

Cuprins:

Numele unor astfel de olimpici de la Sochi-2014 precum norvegienii Ole Einar Bjoerndalen și Tura Berger, francezul Martin Fourcade, rusul Anton Shipulin sau liderul echipei din Belarus Daria Domracheva sunt familiarizați cu majoritatea fanilor sportului. Mai ales după transmisia televizată a Jocurilor, în care au câștigat în total unsprezece medalii, inclusiv șapte de aur. Dar rivalii lor au fost câteva zeci dintre cei mai buni biatleti din lume, care au mers și ei la Jocuri pentru premii.

Cel mai bun participant la turneul de biatlon de la Soci a fost Daria Domracheva, care a câștigat trei medalii de aur

Biatlon pentru „Laura”

Lista participanților la turneu, care a avut loc în complexul de schi și biatlon Laura, a fost formată pe etape. La prima dintre ele, IBU (Uniunea Internațională de Biatlon) a alocat pentru fiecare țară, în funcție de performanțele sportivilor săi la Campionatele Mondiale 2012 și 2013, așa-numitele cote. Pe baza cotelor, a fost determinat numărul total de echipe permise să participe la cursele de ștafetă - 55 (28 de bărbați și 27 de femei). Dar doar 23 dintre ei au mers la startul ștafetei (13 și 10).

Pentru prima dată în istoria olimpiadelor, Sochi a găzduit și un releu mixt. Naționala Norvegiei a câștigat cursa, pentru care au concurat Tura Berger, Tiril Eckhoff, Ole Einar Bjoerndalen și Emil Hegle Svendsen.

În același timp, IBU a numit și numărul de sportivi olimpici din fiecare țară. Cota maximă de 12 persoane, inclusiv șase femei și șase bărbați, a fost primită doar de cele mai puternice trei puteri de biatlon - Rusia, Germania și Norvegia. Mai mult, rușii, care deținuseră cu succes Cupa Mondială 2012 de la Ruhpolding, unde au câștigat doar două medalii de bronz, și-au păstrat oportunitatea de a începe cu toată forța, nu fără dificultăți. Dar Ucraina, care a anunțat 11 persoane și a adus la Sochi 10 sportivi din Belarus, Kazahstan, Polonia, SUA și Franța, nu a reușit să facă acest lucru.

Cota minimă de doi participanți s-a îndreptat către țări care nu au câștigat niciodată nimic, dar care sunt, în general, ferm în spatele biatlonului mondial. Printre acestea se numărau, de exemplu, Australia, Andorra, Marea Britanie, Coreea de Sud și chiar Brazilia. Apropo, cel mai bun loc pentru singurul brazilian la turneul de biatlon, care a început la Sochi de trei ori, Jacqueline Mourao, a devenit al 65-lea.

Unul dintre cei doi biatleti ai echipei australiene era originar din regiunea Tiumen, participant la campionatul de tineret din Rusia și la olimpiada din 2010, Alexei Almukov, care locuiește pe continentul verde de la vârsta de șapte ani.

Decizia sediului central

A doua etapă, la care s-a decis soarta excursiilor olimpice personale la Soci, a fost dată de IBU organizațiilor naționale de biatlon. În Rusia, componența echipei naționale a fost formată de SBR (Uniunea Rusă de Biatlon), mai precis, sediul său olimpic. Criteriile de selecție au fost rezultatele arătate de sportivi la Campionatele Mondiale din 2013 din Republica Cehă și la etapele finale ale Cupei Mondiale și Cupei IBU înainte de olimpiadă. Decizia de a include un anumit biatlet în cerere a fost luată cu votul majorității tuturor membrilor membrilor sediului, iar în caz de egalitate, avizul președintelui său, Viktor Maigurov, a fost decisiv.

12 principali și doi supleanți au mers să câștige biatlonul de iarnă din sudul Soci. Echipa masculină include Alexei Volkov, Evgeny Garanichev, Alexander Loginov, Dmitry Malyshko, Evgeny Ustyugov, Anton Shipulin și Timofey Lapshin. Olga Vilukhina, Ekaterina Glazyrina, Olga Zaitseva, Yana Romanova, Irina Starykh, Ekaterina Shumilova și Galina Nechkasova, care au rămas în rezervă, au fost inițial incluse în cererea pentru femei. Dar după ce Starykh a fost descalificată cu puțin timp înainte de primul start oficial, după ce a găsit urme de dopaj în corp, Olga Podchufarova din echipa de tineret a primit locul ei în echipă.

A doua etapă a avut loc oarecum diferit în alte țări. Deci, în Franța și Ucraina, echipa olimpică a inclus aproape toți biatletații disponibili în țară, inclusiv frații Martin și Simon Fourcad și surorile Valya și Vita Semerenko. În Norvegia, criteriul este că un sportiv care nu este din grupa de elită se află în primele șase la Campionatele Mondiale. Dar în ajunul orașului Sochi, părerea a fost decisivă nu doar a antrenorilor echipei naționale, ci și a oficialilor de la Olympiyatoppen, un departament special al Comitetului olimpic care a controlat pregătirea liderilor echipei naționale. Comitetul olimpic german, care formează echipa din 2014, a declarat imediat că, pe lângă rezultatele sportive ale biatletaților, va lua în calcul și vârsta lor. Și s-a dovedit a nu fi deloc un joc de cuvinte. O echipă tânără a plecat într-adevăr în Rusia, câștigând doar două medalii de argint, dar cu perspective excelente.

Germania este singura țară în care, la formarea compoziției echipei olimpice, performanța sportivilor este luată în considerare nu numai în clasicul biatlon de iarnă, ci și în cel de vară. Pentru alții, biatlonul de vară este considerat antrenament.

Piedestal olimpic

În total, la concursurile Laura au fost extrase unsprezece seturi de premii, ale căror emisiuni online au atras doar milioane de telespectatori din întreaga lume. În cele din urmă, echipa națională a Norvegiei s-a dovedit a fi cea mai pregătită pentru pista de la Soci, câștigând șase medalii - trei de aur, una de argint și două de bronz. Laurii eroilor „medalii” ai Jocurilor, pe lângă campionul de două ori la Sochi, Ole Einar Bjoerndalen, care a stabilit un nou record pentru numărul de medalii olimpice câștigate - 13, au fost împărtășiți de coechipierii săi Emil Hegle Svendsen și Tura Berger.

Echipele naționale din Belarus, conduse de tripla campioană Daria Domracheva (3, 0, 1), Franța, unde Martin Fourcade a devenit de două ori medaliat cu aur (2, 1, 1), și Rusia (1, 2, 1), a câștigat câte patru medalii fiecare. La echipa națională a Rusiei, aurul a fost câștigat de cvartetul de ștafetă masculin format din Volkov, Ustyugov, Malyshko și Shipulin. Vilukhina a câștigat două medalii de argint - în cursa individuală și în ștafetă, unde Zaitseva, Romanova și Shumilova au ajuns și ei cu al doilea pas al podiumului. Bronzul s-a dus la Garanichev. Trei medalii de argint și două de bronz au fost luate acasă de naționala cehă.