Cum A Fost Olimpiada Din 1960 De La Roma

A șaptesprezecea Jocuri Olimpice de vară din 1960 s-au desfășurat la Roma în perioada 25 august - 11 septembrie. Au fost primele olimpiade de vară pentru Italia, primele jocuri de iarnă din această țară au avut loc cu patru ani mai devreme în micul oraș Cortina d'Ampezzo.

Cum a fost Olimpiada din 1960 de la Roma

Roma a fost aleasă ca capitală a 17-a olimpiadă de vară la cea de-a 50-a sesiune a Comitetului Internațional Olimpic de la Paris, la 15 iunie 1955. Principalul rival al Romei a fost elvețianul Lausanne, dar în votul final Roma a câștigat cu un scor de 35:24.

Orașul etern a fost remarcabil de pregătit pentru competiție, sportivii s-au întrecut în 18 complexe. Obiecte istorice au fost folosite pentru competiție: băile antice din Caracalla găzduiau gimnaste, rogojini de lupte au fost plasate în Bazilica Maxentius, traseul maratonului se desfășura de-a lungul vechiului drum Apia până la Colosseum.

Cinci mii și jumătate de sportivi din 83 de țări au concurat pentru 150 de seturi de medalii în 18 sporturi. Ceremoniile de deschidere și de închidere ale olimpiadelor s-au desfășurat pe noul stadion Foro Italico, care putea avea 90.000 de spectatori.

Echipa sovietică a ajuns la Jocuri cu 285 de persoane. Contul medaliilor de aur a fost deschis de Vera Krepkina, care a sărit cel mai mult. Lyudmila Shevtsova a câștigat cursa de 800 m, Elvira Ozolina a câștigat aurul pentru aruncarea cu javelină. Irina Press a câștigat cursa de 80 de metri, sora ei Tamara a excelat în aruncarea la gură și aruncarea de disc, luând argint, iar Nina Ponomareva a obținut medalia de aur.

Dintre sportivii masculini din echipa națională a URSS, Viktor Tsibulenko (aur în aruncarea cu javelină), Vasili Rudenkov (aruncarea cu ciocanul) s-au remarcat. Pyotr Bolotnikov a câștigat cursa de 10 km, Robert Shavlakadze a câștigat săritura în înălțime, Vladimir Golubnichy a câștigat cursa de 20 km.

Alergătoarea americană Wilma Rudolph s-a bucurat de o popularitate imensă la Jocuri, câștigând un meritat aur. Pentru alergarea ei grațioasă, a fost poreclită Gazela Neagră. Primul campion olimpic care a reprezentat Africa a fost maratonistul Abebe Bikila (Etiopia), care a parcurs întreaga distanță desculț.

Dintre boxerii noștri, doar Oleg Grigoriev ușor a primit titlul de campion. La Roma, vedeta a ajuns la Cassius Clay, care a câștigat titlul de grea ușoară la 18 ani. Apoi și-a schimbat numele în Muhammad Ali și a fost votat cel mai mare campion la categoria grea la box profesionist. Printre luptătorii sovietici, Ivan Bogdan, Avtandil Koridze și Oleg Karavaev au devenit câștigători.

Vâslașul Vyacheslav Ivanov a câștigat singur competiția, repetându-și succesul de la Melbourne. Caiacistul sovietic Antonina Seredina a câștigat simplu și o pereche cu Maria Shubina.

Scrimistii sovietici au dat rezultate bune. Pentru prima dată în istoria olimpiadelor, echipele de foil masculin și feminin au câștigat victorii, turneul individual a fost câștigat de sportivul Viktor Zhdanovich.

Cel mai bun sportiv al Jocurilor a fost recunoscut halterofilul sovietic Yuri Vlasov, care a stabilit recorduri olimpice în greutate grea pentru toate cele trei mișcări, precum și în totalul triatlonului clasic (537, 5 kg). Discurile sale au devenit recorduri mondiale în același timp. Cu mâna ușoară a lui Iuri, calea către acest titlu a fost deschisă pentru Vasily Alekseev, Leonid Zhabotinsky și Andrei Chemerkin.

Aceasta a fost prima olimpiadă care a primit o acoperire completă a televiziunii. Transmisiuni live au fost efectuate în 18 țări europene și cu o ușoară întârziere din cauza diferenței de timp din Statele Unite și Canada.

La Jocuri s-au stabilit 74 de recorduri olimpice, dintre care 27 au depășit recordurile mondiale. Echipa națională sovietică și-a păstrat poziția de lider în evenimentul neoficial al echipei, câștigând 103 medalii, dintre care 43 de aur. Locul al doilea a revenit echipei SUA (71 de premii, 34 de medalii de aur). A treia a fost echipa unită a Germaniei (RFG și RDG), care a primit 42 de medalii (12 de aur).