Ce Pierderi Din Componență Au Suferit Brazilia înainte De Semifinalele Cupei Mondiale FIFA

Pe 4 iulie, Brazilia a învins Columbia cu 2-1 în sferturile de finală ale Cupei Mondiale FIFA. Cu toate acestea, victoria pentru gazdele campionatului a venit la un preț ridicat. Primii doi jucători principali ai echipei vor rata semi-finala împotriva Germaniei.

Travma_Neymara_

Pe 9 iulie, ora braziliană, Pentacampionii vor juca în primul meci de semifinală al campionatului mondial de fotbal cu echipa germană. Este adevărat, se știe deja despre două pierderi în echipa principală a brazilienilor. Așadar, căpitanul gazdelor Cupei Mondiale Silva și atacantul vedetei brazilianilor Neymar vor rata semifinalele.

Principalul bastion al apărării echipei braziliene, cel mai experimentat Thiago Silva, a fost descalificat pentru meciul din semifinale din cauza prea multor cartonașe galbene. Într-un joc împotriva Columbiei din a doua repriză, Silva l-a împiedicat pe portarul columbian să pună mingea în joc. Pentru aceasta, arbitrul ședinței a arătat un cartonaș galben brazilianului. Din păcate pentru fanii Braziliei, cartonașul era deja a doua carte în turneu pentru fundaș. Conform regulamentului turneului, în cazul în care primește două cartonașe galbene în meciuri, jucătorul contravențional ratează următoarea întâlnire. Numai din etapa semifinalei dispar cărțile galbene. Nu există încă un cuvânt exact despre cine îl va înlocui pe Thiago Silva în apărarea centrală a Braziliei. Probabil că va fi Dante sau Enrique.

A doua pierdere semnificativă înainte de meciul cu Germania pentru brazilieni a fost accidentarea lui Neymar. Deja la finalul întâlnirii cu Columbia, în minutul 87, Neymar a primit o lovitură de genunchi în spatele inferior de la mijlocașul columbian Sunigi. Neymar a fost dus de pe teren pe o targă și apoi dus la spital. Medicii au diagnosticat o fractură a celei de-a treia vertebre. Această accidentare îl privește pe Neymar de oportunitatea de a continua Cupa Mondială. În plus, medicii spun că atacantul brazilian nu poate merge nici măcar o vreme. Conform celor mai recente informații, Neymar nu va avea nevoie de o intervenție chirurgicală, dar calendarul exact al recuperării atacantului este încă necunoscut. Conform datelor preliminare, Neymar va rata trei săptămâni. Atacantul a fost golgheterul echipei. La Cupa Mondială Fubal 2014, Neymar a marcat patru goluri. Cel mai probabil, Bernard va înlocui atacantul.