Sporturi Olimpice De Vară: Polo Pe Apă

Pentru prima dată regulile jocului cu mingea în echipă din piscină au fost formulate de englezul William Wilson. Procedând astfel, a încercat să simuleze analogul de apă al rugby-ului. Regulile de waterpolo au luat forma lor modernă până în anii 80 ai secolului al XIX-lea și odată cu renașterea tradiției de a organiza regulat Jocurile Olimpice, au luat rapid un loc permanent în programul lor pentru un nou sport.

Sporturi olimpice de vară: polo pe apă

Scopul fiecăreia dintre cele două echipe formate din opt jucători este de a înscrie mai multe goluri în poarta adversarilor decât de a le lăsa pe ale lor. Porțile lungi de trei metri plutesc pe părțile opuse ale bazinului la o distanță de cel mult 30 de metri una de cealaltă și se ridică cu aproape un metru deasupra apei. Regulile reglementează, de asemenea, cu strictețe metodele de îndepărtare a mingii de la adversar, iar pentru încălcarea lor există îndepărtări de 20 de secunde - înotătorii așteaptă în apă, într-un colț special al piscinei. Timpul total de joc - 32 de minute - este împărțit în patru reprize, iar arbitrul care îl numără oprește cronometrul atunci când mingea nu este în joc (pregătirea pentru aruncări libere, luarea de poziții după un gol etc.).

Acest sport a apărut în programul olimpic cu mult timp în urmă - deja la al doilea joc de vară, 7 echipe au participat la turneul de polo pe apă. Este adevărat, atunci principiul „o țară - o singură echipă” nu a fost respectat, prin urmare, de exemplu, medalii de bronz au fost acordate simultan două echipe franceze. Și primii campioni olimpici au fost reprezentanți ai țării părinte a acestui sport - britanicii i-au învins pe belgieni în finală.

La Olimpiada de vară a III-a, turneul de polo pe apă a fost considerat unul de expoziție - la el au participat mai multe echipe americane. Și începând cu următoarele jocuri, desfășurate în 1908 la Londra, astfel de competiții se desfășoară în mod regulat. Femeile au câștigat dreptul de a participa la jocurile de vară și la acest sport doar la o sută de ani după debutul poloului pe apă la olimpiadă - primul turneu feminin a avut loc în 2000 la Sydney.

În acel an, ambele echipe ruse au câștigat medalii - femeile au câștigat medalii de bronz, iar bărbații au pierdut în fața echipei maghiare în meciul final. La următoarea olimpiadă, nici bărbații noștri nu au urcat pe podium - au câștigat medalii de bronz. Încă nu avem alte premii în acest sport, dar echipa națională masculină a URSS are 7 dintre ele. Olimpicii maghiari domină acest sport - au devenit primii de nouă ori și de trei ori au ocupat celelalte două trepte ale podiumului olimpic.