Cum A Fost Olimpiada Din 1912 Din Stockholm

Jocurile Olimpice de la Stockholm (Suedia), al cincilea la rând, au avut loc în perioada 5 mai - 27 iulie 1912. Au participat 2407 de sportivi, inclusiv 48 de femei, din 28 de țări. Programul a inclus 14 concursuri de sport și 5 concursuri de artă, au fost extrase 102 seturi de premii.

Cum a fost Olimpiada din 1912 din Stockholm

Niciun alt Joc Olimpic nu a fost organizat vreodată cu atâta minuțiozitate - au construit un stadion minunat, au elaborat în detaliu programul competiției. Literal, întregul oraș a urmărit olimpiadele, peste tot a domnit o atmosferă festivă. În cele din urmă, Pierre de Coubertin a văzut realizarea ideilor sale principale.

Densitatea rezultatelor participanților, precum și abundența înregistrărilor, au arătat că rivalitatea sportivilor la Jocurile Olimpice a atins un nivel în care este necesar să te antrenezi din greu pentru a câștiga în orice sport.

Expedierea unei echipe naționale mari a Rusiei (178 de persoane) în aceste condiții a dus la o performanță extrem de nereușită a echipei noastre. Ziarele îl numeau chiar „Sports Tsushima”. Echipa din clasamentul neoficial a ocupat doar locul 16 și totul pentru că a fost repezit.

Echipa SUA a avut cele mai multe medalii de aur - doar 63 de medalii, dintre care 25 au fost de aur și 19 au fost de argint și bronz. Cu toate acestea, în ceea ce privește numărul total de medalii (65 de piese), Statele Unite au fost depășite de Suedia (24 + 24 + 17), iar locul al treilea a fost ocupat de sportivi din Marea Britanie - 41 de medalii (10 + 15 + 16)).

Este de remarcat faptul că Finlanda, care făcea parte din Rusia la acea vreme, a prezentat o echipă independentă, ocupând în cele din urmă onorabilul loc 4 cu 26 de medalii (9 + 8 + 9). Rusia a avut doar 4 medalii (2 „argint” și 2 „bronz”). Cu toate acestea, a mai existat o medalie - una de aur. Acesta a fost predat ecvestrului Karol Rummel după competiție. Depășind obstacolele, sportivul nu s-a descurcat cu acesta din urmă. Drept urmare, calul său a căzut peste Rummel. Cu toate acestea, sportivul, cu un efort puternic, s-a urcat pe cal și a ajuns la linia de sosire, ținându-și constant pieptul cu mâna. După finalizare, și-a pierdut cunoștința și, cu o fractură de 5 șolduri, a fost dus la un spital din Stockholm.

Această dramă a fost urmată de regele Suediei Gustav al V-lea, de asemenea patronul Jocurilor. El a ordonat personal să fie aruncată o altă medalie și prezentată lui Rummel chiar în secția spitalului.

Tot la Jocurile Olimpiada V, a fost organizată pentru prima dată o competiție de artă. Iar primul „aur” din cadrul programului cultural al Jocurilor a fost acordat poeziei „Oda sportului”. Autorii săi au fost germanul M. Eshbach și francezul G. Hohrod, deși mai târziu s-a dovedit că „Oda sportului” a fost scrisă de Pierre de Coubertin, iar aceste nume erau doar pseudonime. Așadar, Coubertin a dorit să apropie popoarele germane și franceze în fața amenințării tot mai mari a ostilităților.