Cum A Fost Olimpiada Din Sarajevo Din 1984

Jocurile Olimpice de Iarnă din 1984 s-au desfășurat în perioada 8-19 februarie la Sarajevo (Iugoslavia). Au participat 1272 de sportivi (998 bărbați și 274 femei) din 49 de țări. Simbolul oficial al Jocurilor Olimpice era puiul de lup Vuchko.

Cum a fost Olimpiada din Sarajevo din 1984

Atmosfera din timpul Jocurilor Olimpice a fost destul de tensionată. Războiul rece a fost de vină pentru acest lucru, afectând relația dintre sportivi. Echipa națională a URSS la jocuri a fost însoțită de ofițeri de informații, care au urmărit cu vigilență comportamentul și contactele sportivilor. Pe fondul relațiilor dezorganizate dintre Statele Unite și Uniunea Sovietică, americanii au început din ce în ce mai mult să atragă antrenori și sportivi sovietici spre ei. Acest lucru a contribuit la îmbunătățirea instruirii echipei Statelor Unite și, doar pentru a enerva inamicul ideologic, a oferit și serviciilor de informații americane multă plăcere.

Jocurile Olimpice din Iugoslavia din 1984 au devenit un triumf pentru RDG. Est-germani au primit 9 medalii de aur, sportivi ai URSS - doar 6. Vladislav Tretyak a purtat steagul sovietic la ceremonia de deschidere. Probabil, acest lucru a adus noroc jucătorilor de hochei ai naționalei noastre, care au ocupat primul loc la jocuri.

Liderul olimpiadelor a fost schiorul suedez Gunde Svan, care a câștigat două medalii de aur, una de argint și una de bronz în competiție. Numele său este inclus în Cartea Recordurilor Guinness. Swann a primit titlul mondial de 11 ori și a câștigat Jocurile Olimpice de 4 ori.

Regina pistei a fost atleta finlandeză Marya Hamyalainen, care a urcat de trei ori pe cea mai înaltă treaptă a podiumului în timpul jocurilor. La patinajul individual masculin, patinatorul american Scott Hamilton, care se distinge printr-o viteză neobișnuit de mare de mișcare pe gheață, a câștigat titlul de campion.

În patinajul individual pentru femei, aurul a revenit tinerei Katharina Witt din RDG. A fost înconjurată constant de o mulțime de jurnaliști și fani. Witt a fost numit cel mai senzual, elegant și sexy atlet al Jocurilor Olimpice. Medalia de bronz printre simplu a revenit sportivei sovietice Kira Ivanova. La dansul pe gheață, britanicii Christopher Dean și Jane Torvill au devenit campioni.

Turneul de hochei a fost foarte interesant. Echipa națională a URSS a vrut să se împace cu echipa SUA pentru înfrângerea de la ultimele olimpiade de la Lake Placid. Cu toate acestea, nu au reușit să se răzbune, echipa SUA nu a putut ajunge în finală. În turneul final, cele mai interesante au fost întâlnirile cu canadienii și cehii. Echipa URSS a învins echipa națională canadiană cu un scor de 4: 0, în acest joc portarul Vladislav Tretyak s-a arătat excelent. El a strălucit și în întâlnirea cu cehii, pe care sportivii sovietici au câștigat-o cu scorul de 2: 0, câștigând medalii de aur.