Cum Au Evoluat Sportivii Ruși La Cupa Mondială în Cursa Individuală

Cuprins:

6 fete din echipa națională a Federației Ruse au început să asalteze o distanță de 15 kilometri și 4 linii de tragere. Finca Kaisa Makarainen, slovaca Nastya Kuzmina au fost considerate favoritele cursei individuale din Slovenia. Cu toate acestea, Dorothea Wierer a preluat conducerea competiției. Cum s-a încheiat cursa pentru sportivii noștri din Pokljuka?

Biatletii urcă

Start individual de cursă

Dorothea Wierer a terminat prima etapă mai bine decât adversarii ei. După ea, Katharina Innerhofer, Persson Lynn, Susan Dunkley au fost incluse pe lista urmăritorilor. Alți rivali au mers bine în spatele lor în timp.

Sportiva rusă Ulyana Kaisheva a tras fără greșeală la poligon, dar a fost la 25 de secunde în urmă cu Dorothea.

În tendință, liderul s-a schimbat. Prima poziție a fost luată de o sportivă din Germania Denise Herrmann. A învins-o pe Wierer cu 4,9 secunde.

Biatletii la distanță

Lupta pentru conducere

Următoarele evenimente ale cursei individuale au fost amintite pentru schimbarea constantă a liderului. Cursa a fost condusă de Franziska Preuss. Mai târziu, însă, a fost ocolită de americanul Dunkley. Apoi, în cursa cursei, totul s-a repetat din nou. Nemțoaica a preluat din nou conducerea. Ea a acoperit trei poligonuri de tragere fără greșeală. Acest rezultat i-a permis să depășească biatleta din Statele Unite.

Cartușele de pușcă ale atletului finlandez Kaisa Mäkärainen au ratat ținte la primul poligon de tragere. Ea nu a reușit să închidă 4 ținte la tragere. O astfel de muncă sincer slabă a redus dramatic oportunitatea de a lupta pentru medalii pe podium.

Biatleta rusă Katya Yurlova și-a încântat fanii în trageri predispuse. A lovit toate țintele și a terminat pe locul 6 în cursă, cu 18 secunde înapoi la schi de la numărul unu.

Irina Starykh s-a descurcat cu împușcătura și a ocupat locul 4 intermediar. A fost la 23 de secunde în spatele liderului cursei, Monika Heunisch.

Primul biatlet care a finalizat cursa individuală în Pokljuka a fost Wierer. Acuratețea fotografierii ei era inexactă. A ratat de două ori și imediat după sosire sa dus să se lase în cameră.

Ira Starykh i-a supărat pe fani cu o greșeală ofensivă la finalul competiției. Nu i-a permis să se bazeze pe câștigarea unei medalii.

Biatleta la poligon

Sfârșitul cursei

Competiția din Slovenia s-a dovedit a fi destul de dramatică. Sportiva ucraineană Yulia Dzhima a atins toate cele 20 de ținte și a învins-o pe Monica Hoynisch polka cu 3,3 secunde.

Reprezentanții Europei de Est au urcat pe podium. Julia Dzhima a câștigat primul loc. Ucraineana s-a arătat nu numai ca un shooter de primă clasă, ci și ca un schior rapid. Medalia de argint a revenit lui Hojnisch, iar bronzul a revenit cehei Marketa Davidova.

Victoria i-a ocolit pe ruși. Au terminat în afara poziției 10. Starykh a ocupat locul 12, Valya Vasnetsova a ocupat locul 13. Kaisheva, Vasilyeva, Yurlova-Perth nici măcar nu au fost incluse în top 20.

Pierderea sportivilor noștri s-a dovedit a fi destul de enervantă pentru fanii lor. În ciuda dorinței mari a rușilor de a impune o luptă adversarilor lor, aceștia nu au reușit să obțină râvnitele medalii. Nu putem decât să sperăm că, în cursa următoare, norocul va fi de partea biatletaților noștri.