Cum Au Evoluat Biatletii Ruși în Cursa Individuală Masculină Din Pokljuka

Cuprins:

Pe 6 decembrie, milioane de ruși au urmărit cursa individuală masculină la Cupa Mondială de la Pokljuka, Slovenia. Cum au evoluat sportivii echipei rusești de biatlon? Cine dintre sportivii care au participat la competiție a fost capabil să mențină calmul, să provoace nu numai adversarii, ci și să reziste la ceața de pe Pokljuka, pista ruptă de schiuri?

Biatletii la distanță

Competiția individuală pentru 20 de kilometri urma să înceapă pe 5 decembrie. Nu a avut loc din cauza ceații dense din Pokljuka. Startul a fost amânat pentru a doua zi.

Biatletii la final

Clasament general la masculin

Mulți biatleti au prezis greșit prognoza meteo. S-au gândit că va ninge după startul cursei, așa că au decis să alerge în grupa a 2-a. Martin Fourcade a început ca cel mai extrem participant. A concurat nu numai cu alți biatleti, ci și cu o pistă de schi care acoperea Pokljuka cu ceață. Cursul său nu a fost ridicat. Fourcade și-a concentrat toată atenția asupra fotografierii. După ce a lovit toate țintele pe 3 linii de tragere, a avut șanse mari să câștige. În etapa finală a cursei, el a fost al 2-lea, pierzând în fața biatletului german Shemp. Acesta din urmă a ratat la tragere, eliminând astfel posibilitatea de a câștiga aur.

Biathlete la distanță

În lipsă, germanul Johannes Kühn a obținut victoria în cursa individuală masculină. Martin Fourcade a făcut față sarcinii. Nu a ratat linia de tragere, era cu 16 secunde înaintea lui Kuehn. Cu toate acestea, încă nu s-ar putea pune problema victoriei, deoarece decalajul dintre ele scădea. Cu 1000 de metri înainte de linia de sosire, aceasta a fost înjumătățită. Era clar că Martin Fourcade deținea controlul. A trecut linia de sosire, înaintea germanului Johannes Kühn cu 4 secunde. Cu victoria sa, francezul a dovedit că este considerat pe bună dreptate un atlet excepțional, remarcabil. Johannes Kühn a ocupat poziția a 2-a. Medalia de bronz a fost câștigată de un biatlet din Austria Simon Eder. Nemțeanul nu a făcut nicio greșeală la poligon, dar nu a arătat cel mai rapid timp. Competiția dintre bărbați a fost finalizată de ucraineanul Sergey Semenov (locul 6), reprezentantul Norvegiei Vetle Christiansen (locul 11). Printre primii 5 lideri se numără atletul sloven Jacob Fak, germanul Simon Schemmp.

Biatletii la o cursă la distanță

Cum s-au dovedit biatletii din Rusia în cursă?

Biatletii ruși s-au dovedit a fi extrem de neconvingători. Sportivii noștri fie au tras bine la poligon, dar au arătat un timp prost la distanță, fie invers. Dacă s-ar rezuma viteza lui Alexander Loginov și a lui Dmitry Malyshko, ar fi posibil să câștigi o medalie. Dmitry a ocupat locul 12, iar Alexander, cu viteza lui Fourcade și 3 ratări, a ajuns pe poziția 29. Eliseev Matvey s-a arătat bine. A făcut două greșeli de tragere și a fost împins înapoi în poziția 31. Acest rezultat i-a permis să ocupe locul 20.

Norvegianul Johannes Boe s-a arătat cel mai rapid la distanță. A depășit cursa ca un fulger și, cu 3 penalty-uri, a terminat pe locul 7. Martin Fourcade a pierdut viteza de 1 minut și 11 secunde. Francezul a ocupat doar locul 13 în timp. Același rezultat a fost arătat și de biatleta rusă Loginov.

Aleksey Slepov a arătat a 20-a oară la distanță, dar a făcut 6 ratări la poligon. A ocupat un loc doar în a zecea a 7-a. Latypov a eșuat complet în cursa individuală. A întârziat la început, a tras cu greș, a mers încet pe distanță. Edward a ocupat doar locul 99.

Tinerii biatleti din Federația Rusă nu sunt încă pregătiți să cucerească podiumul. Sportivii cu experiență Loginov și Malyshko trebuie mai întâi să își îmbunătățească tragerea. Fotografierea fără greș îi va ajuta pe biatlii să se califice pentru medalii.