Naționala Rusă De Biatlon A Ocupat Locul Patru La ștafeta Mixtă De La Pokljuka

Cuprins:

Pe 2 decembrie 2018, sportivii ruși au fost aproape de a câștiga ștafeta mixtă a Cupei Mondiale de biatlon de la Pokljuka. În ciuda unei performanțe relativ bune, nu au reușit să intre în primele trei. Ce a cauzat un rezultat atât de neconcludent al echipei noastre? Poate că a fost necesar să schimbați sportivii în etapele competiției?

biatlii la tragere predispusă

Irina Starykh, Ekaterina Yurlova - Perkht, Dmitry Malyshko, Alexander Loginov au candidat pentru echipa națională a Rusiei. Prin tradiție, toate echipele naționale aveau sportivi puternici. Înainte de început, era posibil să se prezică cine va fi favoritul. Au fost italieni Vitozzi, Wierer, Hofer, Windisch, reprezentanți ai Franței Bescon, Breza, Martin Fourcade, Destieux.

biatletii urcă în sus

Primul stagiu

După start, Lisa Vitotsi și Bescone au preluat conducerea. Starikh a început cursa slab, dar s-a reabilitat în a doua tură. Ea a redus diferența de la primul număr de la 13 la 7 secunde.

Finlanda a fost în frunte în primul segment al competiției. După ea în tabelul cu rezultatele ștafetei mixte, Franța și Italia sunt situate. Irina Starykh abia a ajuns la linia de sosire și a trecut ștafeta către Yurlova-Perkht. Ekaterina a intrat în cursa pe locul cinci, la 16,5 secunde în spatele liderului.

A doua fază

Finlanda a ieșit înainte. Acest lucru a fost facilitat de munca competentă a femeii finlandeze Kaisa Makaryainen. Ea a condus scena tot timpul. Cel mai apropiat de ea a fost italianul, cu o pierdere de 29 de secunde. Femeia franceză a pierdut în fața biatletei finlandeze 39. Ekaterina Yurlova a evoluat sincer slab. A pierdut 1,10 secunde în fața liderului. Katya a trecut linia de sosire în poziția a șasea.

trecând bagheta unui membru al echipei sale

Etapa a treia

De la echipa națională rusă de biatlon, Dmitry Malyshko a mers pe pistă. El a reușit să reducă distanța cu liderii finlandezi la 6 secunde. Martin Fourcade a făcut un tir excelent la viraj și a preluat conducerea în cursă. El l-a depășit pe Finn Seppälä, care a rupt tot jocul echipei sale cu un eșec de tragere.

Etapa a patra

Franța a ocupat primul loc la timp în clasa de ștafetă mixtă. A fost urmat de Elveția, Italia, Finlanda. Loginov a luat ștafeta de la Malyshko pe locul cinci. Martin Fourcade, Destieux, Finello, Hindesalo s-au luptat pentru medalii. Francezul a câștigat această rivalitate. El l-a depășit pe Finello elvețian cu 35 de secunde chiar la începutul performanței sale.

Naționala elvețiană a ocupat locul al doilea în clasa de ștafetă mixtă. Italienii sunt pe a treia linie. Reprezentanții Federației Ruse au reușit să urce doar pe poziția a patra, la 1,17 secunde în spatele liderilor.

rivalitatea biatletilor la distanță

Rezultatele ștafetei mixte în Pokljuka slovenă nu pot fi considerate reușite pentru echipa rusă de biatlon. Cu toate acestea, băieții noștri au reușit să depășească echipe foarte puternice din alte echipe europene. Trebuie să credem că biatletații noștri vor găsi forța, motivația și vor putea concura pentru medaliile Cupei Mondiale.