Echipa Masculină De Biatlon A Luat Aurul în ștafetă

Echipa rusă de biatlon nu a câștigat medalii de aur în cursele de ștafetă de 30 de ani. La Jocurile Olimpice de la Sochi, au reușit să demonstreze că echipa lor este cea mai bună din acest gen de program.

Câștigătorii relei

În ajunul ultimei zile a Jocurilor Olimpice de la Sochi, biatletii ruși și-au putut încânta cu adevărat fanii. Echipa masculină a câștigat medalia de aur în cea mai prestigioasă cursă - ștafeta. Aceeași victorie a ajutat-o pe echipa rusă să ocupe primul loc în fruntea clasamentului la medalii.

Această cursă s-a dovedit a fi foarte distractivă, deoarece disputa cu privire la medalii a continuat până în ultimul minut al competiției. De-a lungul cursei, liderii s-au schimbat des, la urma urmei, biatlonul nu este un sport previzibil. Medalia de aur rezultată s-a dovedit a fi prima medalie olimpică în cursa de ștafetă pentru Rusia. Într-adevăr, ultima dată o astfel de medalie a fost câștigată doar de sportivi sovietici în 1988, la Calgary.

Primul care a alergat a fost Alexei Volkov, care a reușit să arate o mișcare bună și să nu-i dea drumul liderilor cursei - norvegienii, care conduceau cu încredere în etapa a patra a ștafetei. Din cauza ratărilor din timpul celei de-a doua împușcături, Volkov a terminat al cincisprezecelea, totuși, când a trecut ștafeta, a reușit să reducă diferența la 16 secunde.

Al doilea biatlet rus a fost Evgeny Ustyugov, care a terminat cu 24 de secunde în urmă. În acel moment, se părea că norvegienii vor obține cu siguranță medalia de aur, mai ales că campionii olimpici Bjoerndalen și Svendsen alergau deja în ultimele două etape.

A treia etapă a fost încredințată conducerii lui Dmitry Malyshko, care nu a fost foarte stabil în acest sezon. Această cursă s-a dovedit a avea succes pentru el, deoarece a reușit să depășească liniile de tragere aproape fără cusur și a arătat, de asemenea, o mișcare bună. Malyshko i-a trimis ștafeta lui Shipulin în al treilea rând, pierzând 16 secunde în fața liderului.

Anton Shipulin a devenit un adevărat erou în această cursă. În ciuda a două penalty-uri în primul poligon de tir, el a reușit să se concentreze și să tragă curat din tribună. În plus, el nu a acceptat mutarea către germanul Shemp, care a părăsit primul teren de tragere. Cu un kilometru și jumătate înainte de sosire, Shipulin a reușit să ocolească sportivul german, iar la sosire a făcut tot posibilul pentru a obține o medalie atât de mult așteptată.

Reprezentanții Germaniei au devenit medaliații de argint ai ștafetei, iar austriecii au primit bronzul. Este demn de remarcat faptul că echipa masculină de biatlon a făcut un total de 8 penalty-uri, ceea ce este semnificativ mai mult decât echipele din alte țări.