Ce Este Cupa Gagarin

Există multe trofee în lumea sporturilor de echipă. Unele cupe au deja o istorie bogată și sunt cunoscute în întreaga lume datorită intereselor fanilor în anumite sporturi. Cu toate acestea, există un trofeu care a fost acordat echipei câștigătoare de doar câțiva ani, dar în același timp este deja considerat unul dintre cele mai onorabile din istoria sporturilor mondiale. Aceasta este Cupa Gagarin.

Ce este Cupa Gagarin

Cupa Gagarin este cel mai prestigios trofeu de hochei nu numai în Rusia, ci și în Europa. Această cupă a început să se joace în Rusia în sezonul 2008-2009. Trofeul este acordat câștigătorului ligii KHL (Continental Hockey League). Cupa este numită în cinstea primului cosmonaut al țării și al întregii planete - Yuri Gagarin. La extragerea trofeelor participă 8 echipe din conferințele vestice și estice ale KHL. Cupa este o provocare, astfel încât orice jucător al echipei câștigătoare o poate aduce în orașul său.

Pocalul în sine este gravat cu o imagine a lui Gagarin într-un costum spațial. Este fabricat din argint, cântărește 19 kg cu un volum de 12 litri. Fiecare jucător de hochei câștigător, inclusiv personalul antrenor, maseuri, medici, are ocazia să atingă acest trofeu și să-l ridice deasupra capului.

Numele echipelor care au câștigat playoff-ul sunt gravate în jurul cercului cupei. Emblema KHL este descrisă în partea de jos a standului.

Prima cupă a fost câștigată de clubul din Kazan „Ak Bars”, care a depășit „Lokomotivul” din Yaroslavl în seria finală. În 2014, ceh Lev a ajuns în finala Cupei Gagarin, dar a pierdut în fața lui Metallurg de la Magnitogorsk.

Popularitatea Cupei Gagarin crește în fiecare an. Acest lucru este confirmat de lansările anuale ale KHL în ultimele sezoane. Multe echipe europene de hochei sunt dispuse să se alăture KHL pentru a încerca să câștige cel mai prestigios trofeu - Cupa Gagarin.