Cum A Jucat Echipa Națională Rusă La Cupa Channel One

Cupa Channel One se desfășoară anual în Rusia de mult timp. Această competiție este a doua etapă a turneului european de hochei, la care participă în mod tradițional patru echipe europene de frunte: Suedia, Rusia, Finlanda și Republica Cehă.

Cum a jucat echipa națională rusă la Cupa Channel One 2015

Turul Euro de hochei este o competiție oficială, dar atitudinea fanilor acestui sport față de un astfel de eveniment nu este la fel de serioasă ca, de exemplu, la Campionatul Mondial și cu atât mai mult la Jocurile Olimpice. Experții în hochei cred că turneul Euro (inclusiv Cupa Channel One) reprezintă meciuri de expoziție pentru vizionarea candidaților la prima echipă la Campionatul Mondial. Cu toate acestea, este obișnuit ca jucătorii noștri de hochei să câștige etapa rusă, deoarece este o afacere foarte decentă să mulțumim fanii ruși.

În 2015, Cupa Channel One a avut loc la Moscova în perioada 17-20 decembrie. Meciul de deschidere al turneului a avut loc la noua „Arena Legends”, care poate găzdui puțin peste doisprezece mii de spectatori. În primul joc s-au întâlnit echipe din Rusia și Suedia. Secțiile lui Oleg Znark nu pot adăuga această întâlnire la avantajul lor, întrucât scandinavii au depășit cu încredere rușii cu un scor de 4 - 1. În ciuda faptului că echipa rusă a deschis scorul în meci, victoria gazdelor nu a fost înregistrată.. Merită remarcat jocul general decolorat al jucătorilor de hochei ruși cu multe greșeli.

În cea de-a doua întâlnire a turneului, echipa națională rusă s-a reabilitat, învingând echipa finlandeză cu un scor zdrobitor de 8 - 1. Acuzațiile lui Oleg Znark au jucat acest joc agresiv și s-au adunat din primele minute, în urma cărora, după 12 minute, patru goluri au fost la obiectivul Suomi. Apoi, rușii și-au continuat acțiunile fructuoase și au adus întâlnirea într-o rutină.

În ultimul meci al turneului, echipa națională rusă a trebuit să învingă Republica Cehă în principal pentru a ocupa primul loc în Cupa Channel One 2015. Totuși, acest lucru nu s-a întâmplat. Rușii au pierdut cu 2 - 4, deși conduceau în cursul celei de-a doua perioade 2 - 1. Cehii au reușit totuși să profite de inițiativă în a doua douăzeci de minute și să înscrie de trei ori. În a treia perioadă, hocheiștii ruși au avut șanse să se recupereze și chiar să câștige, dar portarul echipei naționale cehe Dominik Furch s-a arătat demn.

Drept urmare, din trei meciuri din Cupa Channel One 2015, echipa națională rusă a obținut o singură victorie asupra jucătorilor de hochei finlandezi, în timp ce echipele naționale din Suedia și Republica Cehă s-au dovedit a fi mai puternice. Drept urmare: echipa rusă nu a ocupat primul loc în turneu, iar toate celelalte poziții ale turneului nu pot fi considerate demne.