Cum A Fost Campionatul Mondial De Hochei Pe Gheață

Cuprins:

În 2012, Campionatul Mondial de Hochei pe Gheață s-a desfășurat simultan în Finlanda și, respectiv, în Suedia, meciurile s-au jucat la Stockholm și Helsinki. Acest turneu a avut noroc pentru echipa națională rusă, care a reușit să câștige medalii de aur într-o luptă amară.

Cum a fost Campionatul Mondial de hochei pe gheață 2012

Instrucțiuni

Pasul 1

Mascota turneului a fost „pasărea de hochei” Pasărea de hochei, iar imnul oficial a fost piesa „Ultima plimbare a zilei” a formației finlandeze „Nightwish”.

Pasul 2

Etapa preliminară a fost o etapă a grupelor, în care echipele au fost împărțite în două grupe, iar fiecare echipă a trebuit să joace fiecare. În total, au fost opt echipe în grup. Echipa rusă a câștigat toate meciurile, marcând doar 27 de goluri și primind 8 goluri. După ce a câștigat astfel primul loc în grupă, echipa rusă a avansat în playoff.

Pasul 3

În sferturile de finală, echipei naționale ruse i s-a opus echipa norvegiană, pe care jucătorii de hochei ruși au câștigat-o cu scorul de 5: 2. Echipele au jucat la Stockholm.

Pasul 4

În semifinale, echipa rusă a învins Finlanda cu un scor și mai convingător cu 6: 2. Jocul a avut loc la Helsinki.

Pasul 5

Echipele din Rusia și Slovacia s-au întâlnit în finală. Pe drumul spre finală, slovacii au reușit să învingă echipa națională canadiană în sferturile de finală, care a fost percepută ca o senzație, iar în semifinale - echipa cehă, care în cele din urmă a ocupat locul trei în turneu.

Pasul 6

Rusia a câștigat ultimul meci cu același scor 6: 2, luându-se astfel răzbunare pentru înfrângerea din Suedia din 2002, când naționala slovacă a devenit campioană mondială pentru prima dată. Două goluri în meciul final au fost marcate de Alexander Semin, iar ultimul punct al turneului a fost pus de Evgeny Malkin, care a fost recunoscut drept cel mai valoros jucător din întreg campionatul. În total, Eugene a marcat 11 goluri, a făcut 8 pase decisive și a înscris 19 puncte.

Pasul 7

Drept urmare, echipa rusă a arătat un rezultat unic, câștigând toate cele zece meciuri cu un avantaj de cel puțin două goluri și fără a juca o singură prelungire. La finalul finalei, jucătorii de hochei au primit felicitări de la președintele rus Vladimir Putin.

Pasul 8

Titlul de campion mondial a devenit al patrulea pentru echipa națională a Rusiei și ținând cont de victoriile echipei naționale a URSS - a douăzeci și șasea.