Ultima Luptă Dintre Prost și Senna

În perioada 18-19 decembrie 1993, a avut loc primul Grand Prix al Elf Masters la Palais des Bercy din Paris, faimoasele curse anuale de karting ale vedetelor sportului cu motor. Această cursă a fost ultima, în care doi legendari campioni de F1 - Ayrton Senna și Alain Prost s-au reunit într-un duel.

Ultima luptă dintre Prost și Senna

Cursa, care a fost găzduită de pilotul francez Philippe Streif, ar fi trebuit să pună capăt anilor de confruntare amară dintre Senna și Prost, deoarece acesta din urmă, care tocmai a devenit campion de patru ori la F1, și-a anunțat retragerea.

Și ambele legende au luat această provocare în serios: Prost a făcut câteva sesiuni de antrenament reale, iar Senna a rotit cercuri pe hartă în Brazilia.

Evenimentul de două zile a reunit peste 60 de piloți, dintre care mulți au fost curse de Formula 1 - pe lângă Prost și Senna, Damon Hill, Johnny Herbert, Olivier Panis, Andrea de Cesaris, Pierluigi Martini, Yannick Dalmas, Bertrand Gashot, Philippe Alllo, a participat la curse: Eric Bernard, Paul Belmondo și Olivier Gruillard.

În prima zi, Prost și Senna au renunțat la cursă din cauza problemelor tehnice, iar în finală s-au întâlnit într-o frumoasă luptă pentru victorie.

Conducerea a fost capturată de Cesaris, iar ambii campioni s-au luptat mult timp în spatele italianului. Alain a încercat să găsească un punct slab în apărarea lui Ayrton, dar nu i-a dat niciodată astfel de oportunități adversarului său. După câteva ture de luptă intensă, Prost a căzut și, după ce a trecut prea mult în viraj, l-a lăsat pe Panis să meargă înainte.

Acest lucru i-a permis brazilianului să se concentreze asupra urmăririi liderului. Senna a ajuns rapid din urmă unde se afla Cesaris și a început să-l atace când tehnica a eșuat brusc - și ridicând mâna sus, Ayrton a condus încet la gropi.

La acea vreme, Prost s-a ocupat de Panis și ulterior l-a prins și pe lider. Nu se știe cum s-ar fi încheiat această luptă, dacă nu ar fi existat probleme în care a suferit și Cesaris - defectarea kartului l-a obligat să oprească cursa.

Astfel, Alain a ajuns calm la linia de sosire și a câștigat prima cursă de karturi din Bercy. Un an mai târziu, Prost se va întoarce pentru a apăra titlul de cel mai bun dintre cei mai buni, dar la acele competiții nu va mai exista rivalul său etern …