Încă O Medalie De Aur La Bob La Jocurile Olimpice

În ultima zi a competiției, bobii au reușit să câștige o medalie de aur, asigurându-se că echipa rusă a câștigat clasamentul pentru medalii.

Rus patru câștigători

Culmea ultimei zile olimpice a competiției a fost nu doar victoria schiorilor ruși, ci și a bobului. Cei patru ai lui Alexander Zubkov au reușit să câștige o altă medalie de cea mai înaltă demnitate, care a devenit a treisprezecea medalie de aur pentru echipa națională rusă. Competiția de bob în echipă este una dintre cele mai dificile, deoarece orice decizie greșită poate scoate medalia. La urma urmei, victoria în acest sport depinde simultan de patru sportivi.

Alexander Zubkov a respins deja de două ori superstiția conform căreia portarul standard nu va putea câștiga Jocurile Olimpice. Sportivii ruși au avut norocul că au participat la pista nativă de bob "Sanki". La urma urmei, au avut timp să o ruleze. După prima încercare, a devenit clar că Zubkov, Voevoda, Negodailo și Trunenkov au venit la Sochi pentru a câștiga. Nu toate încercările au avut succes pentru echipa rusă. Deci, în timpul celei de-a doua coborâri, sportivii au făcut mai multe greșeli, însă acest lucru nu a afectat foarte mult alinierea finală.

Două echipe s-au luptat pentru medalia de aur - reprezentanți ai Letoniei și Rusiei. Pauzele după cea de-a treia încercare au fost minime, așa că a fost important pentru bobii ruși să-și finalizeze cursa curat și fără greșeli. Timpul total pentru parcurgerea traseului a fost de 3 minute și 40, 60 de secunde. Cei patru letoni au pierdut doar 0, 09 secunde în fața echipei lui Zubkov. Echipa din SUA a urcat pe locul trei.

După o altă victorie triumfătoare în ultima zi de competiție, echipa rusă a reușit să-și depășească propriul record de medalii stabilit în 1976. Conform rezultatelor din toate zilele Jocurilor Olimpice, echipa rusă are 33 de medalii.