Jocurile Olimpice De Vară Din 1948 La Londra

Nu au existat olimpiade în timpul celui de-al doilea război mondial. Primele competiții de vară au fost organizate în 1948 la Londra, ceea ce a devenit un semn al începutului unei vieți pline de pace, inclusiv în domeniul sportului.

Jocurile Olimpice de vară din 1948 la Londra

Londra a fost aleasă ca capitală a jocurilor, în ciuda situației economice grave din Marea Britanie în această perioadă. Țara a păstrat în continuare sistemul de raționament introdus în timp de război din cauza lipsei de hrană. Aceasta a fost a doua olimpiadă de la Londra, prima a fost organizată în 1908 și nu a diferit în ceea ce privește sfera de aplicare.

În total, sportivi din 59 de țări au participat la competiție. Germania și Japonia au fost excluse de la jocuri ca țări agresoare în timpul celui de-al doilea război mondial. Uniunea Sovietică a luat în considerare posibilitatea de a-și trimite echipa la competiție, dar acest lucru nu a putut fi făcut din cauza diferențelor politice. De asemenea, mai multe țări și-au delegat pentru prima dată sportivii la jocuri. Printre acestea se numără Birmania, Venezuela, Libanul și alte câteva țări.

În evenimentul neoficial al echipei, echipa SUA a ocupat primul loc. Cele mai mari succese au fost obținute de alergătorii și înotătorii americani, atât femei, cât și bărbați. Locurile al doilea și al treilea au fost ocupate de Suedia și Franța, cu un avans puternic asupra liderului. Marea Britanie a ocupat doar locul 12 în clasamentul general al medaliilor pe țări. Echipa a primit doar trei medalii de aur: două la canotaj și una la navigație.

Echipa finlandeză a devenit liderul incontestabil în gimnastică. A câștigat 6 medalii de aur, 2 de argint și 2 de bronz. Competițiile pentru bărbați călare au fost recunoscute ca fiind unice. Trei sportivi finlandezi au primit medalii de aur, deși inițial trebuia să prezinte un set de premii.

La box, sportivii argentinieni au câștigat 2 aururi simultan. Echipele naționale din Africa de Sud și Ungaria s-au putut lăuda cu același număr de premii. Americanii care conduc în multe alte sporturi au câștigat o singură medalie de argint.

Interesant a fost faptul că echipa de fotbal engleză nu a putut fi printre medaliați. Aurul s-a dus în Suedia, argintul în Iugoslavia, iar bronzul în Danemarca.