Ce Victorii și Dezamăgiri Au Adus Olimpiada Din Echipei Naționale A Rusiei

Pe 12 august, s-au încheiat XXX Jocurile Olimpice, care au arătat o mulțime de lucruri interesante, au deschis noi campioni și au încântat publicul cu un spectacol magnific în cinstea deschiderii și închiderii acestui eveniment sportiv. Pentru fiecare echipă, aceste olimpiade au devenit speciale în felul său. Ea și-a adus victoriile și dezamăgirile naționalei ruse.

Ce victorii și dezamăgiri au adus olimpiada din 2012 echipei naționale a Rusiei

Participarea sportivilor ruși la olimpiade a adus o mulțime de surprize atât lor, cât și fanilor lor. Cele mai multe victorii și pierderi au fost neașteptate pentru ambele părți. Și, în ciuda locului al patrulea în masa finală a jocurilor, rușii au performat bine, aducând cu ei 24 de medalii de aur, 26 de argint și 32 de bronz.

Primele medalii de aur ale țării noastre, pe care echipa de judo le-a adus la tezaur, au devenit o victorie uimitoare. Primul aur a fost câștigat de Arsen Galstyan de la Krasnodar, care l-a învins pe japonez Hiroaki Hiraoku în finală în doar 40 de secunde. A doua medalie de aur a fost câștigată de Mansur Isaev, iar a treia - de Tagir Khaibulaev.

Victoria tuturor echipei masculine de volei, care a câștigat aurul în lupta împotriva echipei braziliene, a fost, de asemenea, amintită pentru toată lumea. Ceea ce este deosebit de plăcut, deoarece ultima dată când echipa națională a URSS a câștigat această competiție a fost în 1980.

Mai puțin neașteptate, dar nu mai puțin plăcute, au fost medaliile de aur ale sportivilor noștri la înot sincronizat, individual de jur împrejur (Evgenia Kanaeva) și 20 km de cursă pe jos - Elena Lashmanova a terminat în această competiție cu un rezultat record - 1: 25.02. Dar medaliatul cu aur la aruncarea cu ciocanul Tatyana Lysenko a fost surprinsă de recordul stabilit de la prima aruncare. Realizarea sa este de 78, 18 metri.

Iar medalia de bronz câștigată de baschetbalistii ruși a fost deosebit de plăcută. După ce au învins echipa națională a Argentinei în meciul pentru locul trei, au urcat pe podium pentru prima dată în istoria Jocurilor Olimpice.

Sportivii noștri nu au avut succes în tir și în garduri, unde aproape întotdeauna au luat premii înainte. De asemenea, echipa feminină de volei nu s-a ridicat la nivelul așteptărilor, a căror limită era sferturile de finală și jocul cu naționala Braziliei.

O situație similară s-a întâmplat și cu echipa de handbal feminin, care a câștigat aurul la Jocurile Olimpice de la Beijing. De asemenea, a ajuns doar în sferturile de finală. Luptătorii liberi nu au fost mulțumiți de joc. Și, desigur, principala dezamăgire a fost medalia de bronz a reginei aerului Elena Isinbayeva.