Jocurile Olimpice De Vară 1960 La Roma

A XVII-a Jocuri Olimpice de vară au avut loc la Roma în 1960 în perioada 25 august - 11 septembrie. Cu patru ani mai devreme, provincia italiană Cortina d'Ampezzo găzduise deja Jocurile Olimpice de iarnă, dar vara a avut loc pentru prima dată, astfel încât italienii au fost întâmpinați cu mare entuziasm.

Jocurile Olimpice de vară 1960 la Roma

La Jocurile Olimpice de vară din 1960 au participat 5338 de sportivi din 83 de țări. Flacăra olimpică a fost aprinsă de alergătorul Giancarlo Paris, în vârstă de 18 ani, care a fost ales câștigător al cross-ului, desfășurat în rândul tinerilor sportivi italieni. Președintele Italiei, Giovanni Gronchi, a ținut un discurs la ceremonia de deschidere a Jocurilor.

Conform rezultatelor Jocurilor Olimpice de vară XVII, echipa națională a URSS a ocupat primul loc la numărul de premii din clasamentul pe echipe. Sportivii din Uniunea Sovietică au câștigat 43 de medalii de aur, 29 de argint și 31 de bronz. Locul al doilea a fost pentru olimpicii din SUA - 34 de medalii de aur, 21 de argint și 16 de bronz. Gazdele olimpiadelor au urcat la a treia treaptă, după ce au câștigat 13 aur, 10 argint și 13

premii de bronz, care a fost succesul indubitabil al sportivilor italieni.

La Jocurile Olimpice de la Roma, sportivii sovietici au evoluat foarte bine, după ce au câștigat 15 din 16 medalii la gimnastică artistică. Gimnasta Larisa Latynina a primit 6 premii - trei de aur, două de argint și unul de bronz.

Halterofilii care reprezintă Uniunea Sovietică au funcționat foarte bine. Yuri Vlasov a fost desemnat cel mai bun sportiv al anului. În timpul competiției, el a stabilit recorduri olimpice în toate cele trei mișcări pentru sportivii grei. În ceea ce privește curățenia și șiretlicul, toate recordurile stabilite de el au fost, de asemenea, recorduri mondiale.

Vâslașul Vyacheslav Ivanov și-a repetat succesul la Melbourne, câștigând medalia de aur la solo. Și ceilalți vâslași ai noștri au avut succes. Oleg Golovanov și Valentin Boreiko de la Leningrad au fost primii care au terminat distanța la canotaj pe două rânduri. Moscovita Antonina Seredina a câștigat două medalii de aur la caiac. Canoeștii din Belarus Leonid Geishtor și Sergey Makarenko au câștigat cursa de 1000 m.

Cei mai buni sportivi de atletism în rândul femeilor au fost: Lyudmila Shevtsova (Dnepropetrovsk) - în cursa de 800 de metri; Presa Irina (Leningrad) - 80 metri obstacole; Vera Krepkina (Kiev) - săritură în lungime; Tamara Press - lansare; Nina Ponomareva - aruncarea discului; Elvira Ozolina - aruncare cu javelină. Fără excepție, toți sportivii sovietici care au câștigat olimpiada au stabilit noi recorduri olimpice.

Ceremonia de închidere a Jocurilor Olimpice de vară din 1960 de la Roma a avut loc în prezența a 90.000 de spectatori care i-au întâmpinat pe purtătorii de steaguri cu steagurile țărilor participante la eveniment. Discursuri de adio, o trupă militară, un marș solemn, dispariția lentă a flăcării olimpice - așa au intrat în istorie olimpiadele de la Roma.