America's Cup 2016: Recenzie A Meciului Argentina - Panama

În meciul din prima rundă a grupei din Cvartetul D, echipa națională a Argentinei a învins-o fără dificultăți pe chilieni. Al doilea rival al albastru-albilor din turneu a fost echipa mai puțin ambițioasă - echipa Panama.

America's Cup 2016: recenzie a meciului Argentina - Panama

Naționala Argentinei este considerată principala favorită a aniversării Cupei Americii în fotbal. În acest sens, jocul cu naționala Panama nu ar fi trebuit să fie foarte dificil pentru argentinieni. Nu a existat nicio senzație pe teren. Naționala Argentinei a avut un avantaj total și a câștigat o victorie mare și încrezătoare.

În formația de start a argentinienilor, nu a existat din nou niciun căpitan. Lionel Messi nu este încă pregătit să joace pentru echipa națională după o accidentare. Dar chiar și fără Messi, argentinienii au marcat un gol timpuriu. În minutul 7, Angel Di Maria din lovitura liberă a atârnat bine în zona careului portarului, unde Nicolas Otamendi a trimis mingea cu capul în plasă. Argentina a preluat conducerea cu 1: 0.

55 de mii de spectatori au așteptat cel de-al doilea gol al argentinienilor mai mult de o oră, deși chiar și în prima repriză, Gonzalo Higuain ar putea crește avantajul favoriților. În minutul 61, a avut loc mult așteptata intrare pe teren a lui Lionel Messi, iar șapte minute mai târziu căpitanul argentinian a marcat primul său gol în turneu cu un șut precis din afara suprafeței de pedeapsă.

Lionel a mai marcat de două ori. Mai întâi, în minutul 78, liderul atacurilor argentinienilor a lovit primii nouă dintr-o lovitură liberă, apoi a înscris un hat trick cu trei minute înainte de finalul întâlnirii.

Scorul final pe tabela de marcaj a fost stabilit de un alt atacant vedetă al echipei naționale a Argentinei Sergio Aguero. Atacantul a trimis mingea în poartă cu capul în minutul 90 după o reducere a lui Marcos Rojo.

Scorul final al meciului cu 5: 0 în favoarea echipei naționale a Argentinei a garantat câștigătorilor accesul la etapa de playoff. Argentinienii au două victorii după două meciuri din turneu. Panama mai are doar trei puncte.