America's Cup 2016: Recenzie A Meciului Argentina - Chile

În prima rundă a etapei grupelor din Cvartetul D de la America's Cup 2016, finaliștii turneului s-au reunit. Meciul Argentina - Chile a fost poate cel mai așteptat în faza grupelor din campionat.

America's Cup 2016: recenzie a meciului Argentina - Chile

Naționala Argentinei înainte de începerea întâlnirii a fost slăbită de absența căpitanului și liderului lor Lionel Messi. Nici o altă vedetă de albastru și alb Sergio Aguero nu a ieșit la bază. Cu toate acestea, absența atacanților nu a devenit o mare problemă pentru triumfurile campionatului mondial de două ori.

Deja în al doilea minut, după ce și-a lovit capul, Niko Gaitan ar putea lovi poarta chilienilor. Claudio Bravo a fost salvat de poarta de sus. După acest episod, nu au existat șanse de scor în joc până în minutul 30, deși echipele au încercat să treacă rapid centrul terenului și să atace poarta reciprocă. După o jumătate de oră, atacantul chilian Alexis Sanchez și-a ratat șansa de gol. Șutul său din suprafața de pedeapsă a fost reflectat de Sergio Romero. În minutul 34, același Sanchez a trimis mingea în colțul de sus din lovitura liberă, dar portarul argentinian s-a descurcat din nou cu lovitura.

Sfârșitul primei reprize a rămas cu argentinienii, dar scorul pe tabela de marcaj nu s-a schimbat - atacurile efectuate de trio-ul Di Maria, Higuain, Gaitan au fost prea haotice și neterminate.

Chilienii au început în mod activ a doua jumătate a ședinței, ajutați de câteva repere periculoase. Cu toate acestea, scorul a fost deschis de Angel Di Maria în minutul 51. După o greșeală făcută de mijlocașul Chile Aranges în centrul terenului, Banega a interceptat mingea și i-a dat o pasă bună jucătorului PSG. Di Maria a lovit colțul aproape de poarta lui Bravo.

În minutul 59, Banega însuși a dublat avantajul argentinianului. Claudio Bravo a ratat din nou un șut în colțul din apropiere, dar traseul de zbor al mingii în acest episod a fost influențat de revenirea din spini a fundurilor lui Mauricio Isla.

Gonzalo Higuain a avut și el un moment minunat. În minutul 67, atacantul Napoli din apropiere nu a putut trimite cu exactitate mingea în colțul îndepărtat - portarul a ajutat.

Chilianii au reușit încă să joace un singur gol la sfârșitul timpului de pauză. Fuenzalida, cu câteva secunde înainte de finalul întâlnirii, a trimis mingea în poartă cu capul.

Scorul final al meciului 2: 1 în favoarea echipei naționale a Argentinei lasă șanse mai preferabile pentru câștigători să avanseze din grupa D în etapa sferturilor de finală de pe primul loc.