America's Cup 2016: Recenzie A Meciului SUA - Costa Rica

După ce a fost învinsă de columbieni în prima rundă a gazdelor Copa America din 2016, echipa națională a SUA a trebuit să înscrie puncte în meciul împotriva Costa Rica. A doua rundă pentru americani a fost meciul decisiv în turneu în acest moment.

America's Cup 2016: recenzie a meciului SUA - Costa Rica

Naționala SUA avea nevoie de o victorie împotriva Costa Rica pentru a continua lupta pentru un loc în playoff. Costa Ricans, la rândul său, a trebuit, de asemenea, să-și completeze punctele. Prin urmare, jocul ar fi trebuit să se dovedească încăpățânat, dar în realitate acest lucru nu s-a întâmplat.

Americanii și-au deschis rapid un cont. Costaricanul Christian Gamboa a făcut deja un fault în propria sa zonă de penalizare în minutul 8, ceea ce a dus la o penalizare imediată. Liderul echipei SUA, Clint Dempsey, care a fost proeminent în primul meci cu Columbia, nu a ratat dintr-un punct. Americanii au preluat conducerea cu 1: 0.

Chiar înainte de sfârșitul primei reprize, fotbaliștii americani au reușit să-și supere rivalii încă de două ori, aducând scorul la unul devastator până în minutul 42. La început, când minutul 37 a fost pe tabela de marcaj, Jermaine Jones a pus mingea în colț cu o lovitură dintr-o singură atingere din afara suprafeței de pedeapsă, iar Bobby Wood, cu trei minute înainte de sfârșitul primei reprize cu pasul lui Clint Dempsey, a marcat cu 3: 0 în favoarea echipei SUA …

În a doua jumătate, jucătorii din Costa Rica și-au intensificat activitatea, dar nu au reușit să înscrie. Brian Ruiz a avut o ocazie excelentă în minutul 62, dar greva atacantului a lipsit de câțiva centimetri - mingea a lovit bara.

La finalul meciului (82 de minute), fundașul costarican a făcut o greșeală gravă în propria suprafață de penalizare și Graham Zusi a stabilit rezultatul final al întâlnirii, rulând mingea într-o plasă goală.

Fluierul final a prins echipele cu scorul de 4: 0 în favoarea echipei naționale a SUA. Astfel, după runda a doua, gazdele campionatului au trei puncte marcate, iar jucătorii din Costa Rica rămân cu singurul punct marcat și cad pe locul patru în grupa A.