MFM-2016: Recenzie A Meciului Rusia - Belarus

Faza grupelor a Campionatului Mondial de Hochei pentru Tineret de la Helsinki prinde treptat avânt. Pe 29 decembrie, echipa națională de hochei rusă a jucat al treilea meci. Rivalii acuzațiilor lui Valery Bragin erau jucători de hochei din Belarus.

MFM-2016: recenzie a meciului Rusia - Belarus

Adversarii rușilor au început meciul mai activ, mai des au rămas în zona de apărare a echipei Bragin. Aceasta a fost parțial o consecință a îndepărtării jucătorului echipei naționale ruse, care a devenit primul în cadrul întâlnirii. Timp de două minute din majoritate, portarul echipei noastre naționale Samsonov a reușit să-și apere obiectivul intact. În minutul zece al perioadei, rușii au răspuns cu un gol în majoritatea lor. Încă o dată, la turneu, echipa rusă de tineret și-a arătat clasa în implementarea excesului. Pucul este pe contul lui Maxim Lazarev. Al doilea gol al meciului a fost marcat și în jocul de putere. Este îmbucurător faptul că jucătorii echipei naționale ruse au făcut acest lucru, pentru a doua oară folosind superioritatea numerică (autorul golului a fost Alexander Polunin în minutul 16). Golul final din prima perioadă a fost marcat de căpitanul echipei naționale rusești Vladislav Kamenev, care a reușit să înlocuiască un băț după o aruncare de pe linia albastră a lui Ivan Provorov.

În a doua perioadă, publicul nu a văzut niciun obiectiv. Jocul a fost jucat într-un ritm măsurat cu avantajul echipei naționale a Rusiei. Spre deosebire de prima perioadă, în a doua dvadtsatiminutke nu a existat nicio serie de penalizări. Abia la sfârșitul perioadei, bielorușii au obținut dreptul la majoritate, dar în loc să împingă poarta rusă, ei înșiși aproape au primit un gol după ce Ivan Provorov a intrat la întâlnire cu portarul.

La minutul 47 al ședinței, hocheiștii din Belarus au reușit încă să-și arunce pucul, care a devenit singurul pentru ei în meci. Alexey Patsenkin a împins un disc de cauciuc peste linia de poartă a lui Samsonov dintr-un plasture. Cu toate acestea, ultimul cuvânt a rămas cu acuzațiile lui Valery Bragin. În minutul 48, scorul final a fost stabilit pe tabela de marcaj de Alexander Polunin, care a marcat o dublă în ședința examinată.

Rezultatul meciului: victoria echipei naționale a Rusiei în clasă cu un scor de 4: 1. Acum, pentru primul loc în grupă, rușii vor trebui să învingă naționala slovacă pe 31 decembrie.