America's Cup 2016: Recenzie A Jocului Ecuador - Haiti

Echipa națională din Haiti a fost un jucător clar la Copa America 2016. După ce au pierdut ambele primele meciuri din grupa B, haitianii în ultima lor întâlnire s-au confruntat cu jucătorii din Ecuador, pentru care o victorie ar fi putut formaliza ieșirea în etapa playoff.

America's Cup 2016: recenzie a jocului Ecuador - Haiti

Jucătorii echipei naționale ecuadoriene au început jocul mai activ. Deja în primele zece minute ale întâlnirii, ecuadorienii au creat mai multe momente periculoase la porțile echipei naționale din Haiti. Și deja în minutul 11 prima minge a fost în plasă. Christian Noboa a trimis o pasă precisă către Enner Valencia, care a lovit poarta haitienilor din afara suprafeței de pedeapsă, deschizând scorul în meci. Echipa națională a Ecuadorului a preluat conducerea cu 1: 0.

În minutul 20, Enner Valencia a acționat ca asistent. După coronamentul său în suprafața de pedeapsă, Haimen Iovi a transportat cu ușurință mingea în poarta goală. Naționala Ecuadorului și-a oficializat rapid avantajul la două goluri.

Scorul nu s-a schimbat până la sfârșitul primei reprize. Cu toate acestea, este demn de remarcat faptul că în minutul 28, echipa națională din Haiti reprezentată de Jerome ar putea juca un singur gol. Traversa și-a luat lovitura.

În a doua repriză, ecuadorienii și-au mărit avantajul de scor. Christian Noboa, bine cunoscut fanilor ruși, în minutul 57 a adus scorul la unul zdrobitor - 3: 0 în favoarea Ecuadorului.

În minutul 78, Enner Valencia a acordat a doua asistență a meciului. De data aceasta îl ajuta pe fratele său Antonio. Scorul 4: 0 a fost scorul final pentru întâlnirea dintre Ecuador și Haiti.

Victoria ecuatorienilor a adus această echipă pe locul doi în Grupa B. În același timp, naționala Braziliei, care a pierdut în fața peruanilor în al doilea meci al aceleiași grupe, nu a intrat deloc în playoff.

În sferturile de finală, echipa națională a Ecuadorului se va întâlni cu gazdele turneului - echipa SUA, iar haitianii vor părăsi turneul după trei înfrângeri.