America's Cup 2016: Recenzie A Meciului Columbia - Paraguay

Colombienii se numără printre favoriții Campionatului American de Fotbal 2016. În runda a doua a fazei grupelor din Cvartetul A, acestei echipe i s-a opus o altă echipă sud-americană - Paraguay.

America's Cup 2016: recenzie a meciului Columbia - Paraguay

Principala veste pentru fanii echipei naționale columbiene înainte de meci a fost prezența căpitanului și a liderului echipei James Rodriguez în formația de start. Acest jucător al Real Madrid cu acțiunile sale a influențat în cele din urmă scorul pe tabela de marcaj.

Colombienii au început întâlnirea mai activ. Drept urmare, publicul a văzut un obiectiv timpuriu. În 12 minute, James Rodriguez a executat un corner din flancul drept al atacului. Atacantul Milanului Carlos Bacca a răspuns la transfer și a lovit irezistibil sub transversală de pe linia zonei portarului. Această minge a fost prima din turneu pentru atacantul columbian.

În minutul 30 al meciului, columbienii și-au dublat avantajul. James Rodriguez a trimis mingea în poarta echipei naționale a Paraguayului, forțând fileul să fluture în colțul îndepărtat al porții. Echipa națională a Columbiei a preluat cu încredere conducerea cu 2: 0. După aceea, paraguayenii au încercat cumva să-și îmbunătățească jocul în atac, dar din șansele de marcare din prima jumătate a întâlnirii, se poate distinge doar lovitura liberă a lui Dario Lescan. Portarul columbian Ospina într-un stil elegant a reflectat mingea în bara transversală.

În a doua repriză, portarul columbian a demonstrat încă o dată minunile de a-și salva golul. Ospina a făcut una dintre cele mai frumoase salvări de campionat din acest moment. În minutul 62, Paulo Da Silva, după o lovitură de colț, a trimis mingea în colțul de sus, dar portarul, întinzându-se la toată înălțimea sa, a reușit să obțină coaja.

Paraguayenii nu au părăsit terenul fără gol. În minutul 71, Victor Ayala a trimis mingea în primele nouă goluri columbiene cu un șut inteligent la distanță. Acest obiectiv este încă un punct culminant al turneului.

Mai multe echipe nu s-au putut distinge în meci, deși Edwin Cardona (Columbia) a avut un moment strălucit de a înscrie - Paraguay a fost salvat de post.

Victoria finală a Columbiei 2: 1 permite acestei echipe să înscrie șase puncte după două meciuri și să conducă cu încredere în Grupa A. Paraguayenii după două întâlniri au doar un punct în avantaj.