Copa America 2016: Recenzie A Jocului Chile - Bolivia

După un start nereușit la Copa America (înfrângerea în fața Argentinei), chilienii au trebuit să înscrie puncte în runda a doua a fazei grupelor. Rivalii naționalei chiliene din al doilea joc au fost fotbaliști din Bolivia.

Copa America 2016: recenzie a jocului Chile - Bolivia

Ambele echipe naționale și-au pierdut primele meciuri în turneu cu același scor 1: 2. Chilianii nu au reușit să reziste echipei naționale argentiniene, iar bolivienii au pierdut senzațional în multe privințe în fața echipei Panama. Înainte de al doilea meci, ambele echipe și-au stabilit sarcina de a câștiga pentru a păstra șansele de a ieși din grupa D.

Jocul a început cu avantajul naționalei chiliene, însă nu a ajuns la șanse serioase de scor în prima jumătate de oră a jocului. Abia în ultimele cincisprezece minute, chilienii au reușit să creeze mai multe situații acute la poarta portarului bolivian. Pinilla și Sanchez au avut șanse mari, dar loviturile celebrilor jucători au lipsit de acuratețe. Prima jumătate a întâlnirii s-a încheiat cu zerouri pe tabela de marcaj.

La mai puțin de un minut de la începutul celei de-a doua jumătăți a întâlnirii, echipa națională chiliană a deschis scorul. Bolivianul Juan Carlos Anse a pierdut mingea în apropierea suprafeței de pedeapsă, care nu a fost ratată de Mauricio Pinilla, care a asistat Arthur Vidal. Chile a preluat conducerea cu 1-0 deja în minutul 46.

În minutul 61, echipa națională boliviană a revenit. Jasmani Campos a marcat cel mai frumos gol. Bolivianul a executat o lovitură liberă puternică chiar în plasa porții. Claudio Bravo a fost neputincios. Numerele 1: 1 s-au aprins pe tabela de marcaj.

După ce au cedat mingea, chilienii au adăugat și mai mult în acțiunile de atac. În minutul 73, Sanchez a răspuns cu o lovitură liberă, dar portarul bolivian a parat mingea, trimisă chiar în corner. Arturo Vidal a avut și șanse de gol, dar jucătorului de la Bayern i-a lipsit acuratețea și uneori norocul.

Segmentul decisiv al meciului a fost de 8 minute adăugat la ora principală. Fotbaliștii chilieni au împins din ce în ce mai periculos spre poarta adversarului, când în cele din urmă, în minutul 8 al accidentării, arbitrul a indicat punctul spre poarta echipei naționale boliviene. Mingea după ce a intrat în suprafața de pedeapsă a aterizat în mâna lui Jasmine Campos, iar arbitrul a luat o decizie foarte ambiguă. În minutul 10 al opririi, Arturo Vidal nu a ratat - 2: 1 în favoarea Chile.

Bolivienii au avut o mare șansă de a câștiga înapoi. În minutul 12 adăugat la meci, Rodrigo Ramallo din cea mai avantajoasă poziție nu a putut intra în colțul porții lui Claudio Bravo. După lovitura sa din zona marcajului de unsprezece metri, mingea a trecut la câțiva centimetri de bară.

Întâlnirea s-a încheiat cu un scor de 2: 1 în favoarea naționalei chiliene. Acest meci a fost una dintre cele mai intense și dramatice confruntări de la Copa America în faza grupelor.