America's Cup 2016: Recenzie A Jocului Columbia - Costa Rica

După victoriile din primele două meciuri, columbienii și-au asigurat deja drumul către etapa următoare a Copa America 2016. În meciul final, echipa națională urma să se întâlnească cu Costa Rica.

America's Cup 2016: recenzie a jocului Columbia - Costa Rica

Pentru a continua lupta în turneu, costaricenii au avut nevoie de o victorie în meciul cu Columbia. Mai mult, era de dorit să înscrie foarte mult, întrucât în cazul înfrângerii americanilor de către paraguayeni, diferența de goluri ar fi calculată între echipele naționale din Paraguay și Costa Rica. Echipa care a devenit senzația principală la Cupa Mondială din Brazilia în 2014 (Costa Rica) a făcut tot posibilul pentru partea lor - a câștigat o victorie asupra Columbiei.

Meciul Columbia - Costa Rica s-a dovedit a fi cel mai interesant de până acum în turneu. Spectatorii au văzut cinci goluri marcate, primul dintre ele fiind emis deja în al doilea minut. Venegas din afara suprafeței de pedeapsă a trimis mingea în colțul de sus cu o lovitură superbă. Echipa națională a Costa Rica a preluat conducerea cu 1: 0.

Fotbaliștii din Columbia au revenit repede. Deja în minutul 6, scorul pe tabela de marcaj a devenit egal. Distins de Frank Fabre. În viitor, jocul a fost jucat cu atacuri cu două tăișuri, în care costaricanii au avut mai mult succes. Acțiunile lor de atac au dus la un autogol. Eroul minutului 6 Fabra a tăiat mingea în propria poartă. Pentru încântarea fanilor lor, fotbaliștii din Costa Rica au preluat conducerea cu 2: 1 (minutul 34 era pe cronometru).

În a doua repriză, golurile împotriva ambilor adversari au continuat. În primul rând, costaricanii și-au mărit avantajul. În minutul 58, Brian Oviedo a acordat o asistare lui Celso Borges, al cărui șut în colțul de jos al porții a fost corect. Costaricenii au preluat conducerea cu o diferență de două goluri. Cu toate acestea, înainte de finalul meciului, scorul pe tabela de marcaj s-a schimbat din nou.

Liderul columbian Juan Cuadrado a făcut o pasă de asistare către Marlos Moreno Durana, care a împușcat portarul din afara suprafeței de pedeapsă. O minge puternic trimisă a zburat în colțul apropiat al porții. Acest gol a fost ultimul din meci.

Scorul final cu 3: 2 în favoarea echipei naționale din Costa Rica a stricat doar starea de spirit a columbienilor înainte de playoff. Și pentru câștigători înșiși nu a adus rezultatul scontat: americanii și-au câștigat meciul împotriva Paraguayului. Astfel, naționala columbiană ocupă locul doi în grupa A, în timp ce Costa Rica coboară pe locul trei și este eliminată din turneu.