America's Cup 2016: Recenzie A Jocului Mexic - Jamaica

Echipa națională a Mexicului a câștigat o victorie alunecătoare asupra uruguayanilor în meciul din prima rundă a grupei din Cvartetul C. Al doilea rival al mexicanilor din turneu au fost fotbaliști din Jamaica.

America's Cup 2016: recenzie a jocului Mexic - Jamaica

Înainte de începerea întâlnirii, naționala mexicană a fost considerată meritat favorita confruntării cu echipa din Jamaica. Cu toate acestea, echipa, cunoscută de mulți de melodia grupului Chaif, a avut prima șansă de a înscrie. Clayton Donaldson în minutul 7 dintr-o poziție avantajoasă a lovit foarte aproape de colțul porții mexicanilor. După implementarea nereușită a momentului, jucătorii jamaicani și-au ratat obiectivul. După depunerea lui Jesus Manuel Corona, atacantul „Bayer” german și echipa națională mexicană Chicharito l-au lovit în cap. În minutul 17, tabloul de bord a luminat numerele 1: 0 în favoarea echipei naționale a Mexicului.

În a doua jumătate a primei reprize, Jamaica ar fi putut egaliza scorul. În primul rând, Gareth McClairy, în minutul 37 din careul portarului, nu l-a putut învinge pe portarul Ochoa, iar apoi Michael Hector, cu cinci minute înainte de sfârșitul reprizei, a lovit dintr-un punct de vedere direct în centrul porții mexicane - portarul a blocat din nou calea proiectilului în spatele liniei.

La începutul reprizei a doua, mexicanii aproape și-au sporit avantajul. Chicharito din afara careului nu a putut ajunge în corner.

Mexicanii au fost în continuare capabili să-și dubleze avantajul. La câteva minute după ce a intrat pe teren, Oribe Penalta, în locul lui Chicharito, a înscris 2-0 în favoarea Mexicului. Până la finalul întâlnirii, cifrele de pe tabela de marcaj nu s-au schimbat, deși jucătorii jamaicani au avut șanse să tipărească golul lui Guilherme Ochoa.

Victoria din meci i-a permis mexicanului să se califice în playoff-ul Copa America în 2016. Locul final din grupă va fi determinat în confruntarea cu naționala venezueleană. Fotbaliștii din Jamaica au pierdut ambele meciuri la începutul turneului și și-au pierdut șansele de a continua să lupte în playoff.