Copa America 2016: Recenzia Meciului SUA - Paraguay

Gazdele Copa America 2016 au abordat ultimul meci din Grupa A cu trei puncte după două confruntări. În runda finală, americanii au trebuit să se joace cu fotbaliști din Paraguay.

Imagine
Imagine

Fotbaliștii americani aveau nevoie să câștige ultimul meci. Trei puncte ar fi garantat accesul americanilor la etapa de playoff a turneului, în timp ce o remiză ar putea lăsa doar șanse teoretice de a continua lupta pentru Cupa Americii. Paraguayenii, care au câștigat doar un punct în meciul din primul tur, au avut nevoie doar de o victorie și un rezultat favorabil în confruntarea dintre Columbia și Costa Rica.

Meciul nu a devenit spectaculos pentru fani. Paraguayenii au avut mai multă posesie a mingii în timpul ședinței, au atacat mai des poarta adversarului (echipa sud-americană a avut un avantaj semnificativ în lovituri). Cu toate acestea, paraguayenii nu au obținut nimic semnificativ din avantaj. Dimpotrivă, în prima jumătate a primei reprize, jucătorii americani au avut mai multe șanse teoretice pentru un gol. Chiar înainte de expirarea a jumătate de oră de joc, două aruncări libere periculoase au fost atribuite în apropierea zonei de penalizare din Paraguay. Pumnii fotbaliștilor americani nu aveau precizie.

În minutul 27, scorul în ședință era încă deschis. Gaisy Zardes (SUA) a făcut o pasă în zona de penalizare paraguayană, care a tăiat toate redutele defensive ale apărării sud-americane. Din penalty, Clint Dempsey a fost corect. Echipa națională a gazdelor turneului a preluat conducerea cu 1: 0. Prima repriză s-a încheiat cu acest scor.

În cel de-al doilea segment al meciului, paraguayenii au încercat să elimine restanțele. În minutul 48, americanii au fost depășiți în număr. Deandre Yedlin a fost eliminat pentru al doilea cartonaș galben. Avantajul unui singur jucător nu i-a ajutat pe sud-americani să egaleze scorul. Cu câteva minute înainte de finalul meciului, paraguayenii au marcat, dar golul a fost anulat din cauza unei poziții în ofsaid.

Până la fluierul final, scorul nu s-a schimbat. Americanii au obținut o victorie grea a muncii, ceea ce le-a permis gazdelor cu șase puncte să ocupe primul loc în Grupa A. Naționala Paraguay părăsește turneul.