Copa America 2016: Recenzia Meciului SUA - Columbia

În noaptea de 4 iunie 2016, în SUA a început turneul jubiliar Copa América, dedicat centenarului federațiilor de fotbal din America de Sud și centenarului turneului în rândul echipelor naționale din America Latină. La competiția prestigioasă participă echipe naționale sud-americane, precum și echipe din America Centrală și de Nord. Meciul de deschidere a avut loc la San Francisco. Echipele din SUA și Columbia au concurat.

Copa America 2016: recenzia meciului SUA - Columbia

Meciul de deschidere Copa America 2016 a început într-un ritm intens. Echipele din primele minute au încercat să își creeze în mod activ șanse de gol, dar în primele cinci minute nu au existat situații periculoase nici la poarta americanilor, nici în zona de penalizare a echipei naționale columbiene. Jocul a fost aruncat în aer de un gol în minutul 8. Naționala columbiană a câștigat dreapta pentru un corner din flancul drept. Serviul strălucit al lui Edwin Cardona în suprafața de pedeapsă și-a găsit destinatarul. AC Milan și fundașul columbian Cristian Zapata au trimis mingea în poartă cu o lovitură dintr-o singură atingere. Columbia a preluat conducerea cu 1-0.

După golul ratat, americanii au încercat să caute fericirea la porțile altor oameni, dar atacurilor echipei naționale a SUA le-a lipsit clar claritatea atacurilor. În toată prima repriză, se poate distinge doar lovitura lui Clint Dempsey din afara suprafeței de pedeapsă în 36 de minute. Mingea a zburat lângă stâlpul de gol al echipei naționale a Columbiei.

La sfârșitul reprizei, columbienii s-au putut distinge din nou. În primul rând, fotbaliștii sud-americani au doborât impulsul de atac al echipei americane și apoi au avut dreptul la o penalizare. În minutul 41, căpitanul columbian James Rodriguez nu a ratat. La pauză, echipele au mers cu un avantaj de două goluri față de naționala columbiană.

Naționala SUA nu a reușit să înceapă a doua repriză în mod activ. Primele cincisprezece minute, columbienii dețineau cu încredere inițiativa. Abia în minutul 59, americanii au obținut dreptul la primul viraj, după care a existat un pericol la porțile Ospinei. Clint Dempsey s-a lovit la cap, dar portarul, împreună cu un jucător defensiv columbian, au reușit să oprească mingea la linie. În minutul 64, același Dempsey a tras periculos dintr-o lovitură liberă, dar primul număr al columbienilor a deviat lovitura.

În ultimele cincisprezece minute, întâlnirile nu au fost încununate cu goluri. Jucătorii echipei naționale columbiene au avut cele mai mari șanse de a înscrie. În minutul 77, Carlos Bacca s-a îndreptat unu la unu cu portarul american, dar greva columbianului a lovit bara transversală.

Scorul final al întâlnirii 2: 0 în favoarea echipei naționale columbiene le-a permis sud-americanilor să înscrie primele trei puncte din turneu și să conducă temporar clasamentul grupei A.