Copa America 2016: Recenzia Meciului Brazilia - Peru

Naționala Braziliei ar putea rezolva problema atingerii playoff-ului Cupei Americii 2016 în meciul din ultima rundă a grupei B. Adversarii favoriților erau fotbaliștii din Peru.

Imagine
Imagine

În funcție de rezultatul meciului Brazilia - Peru, de cinci ori campioni mondiali ar putea fie să ocupe primul loc în Cvartetul B, fie chiar să rămână fără șansa de a concura pentru Cupa Americii. Aveau nevoie să câștige meciul pentru a-și asigura conducerea în grupă.

Dorința brazilianilor de a câștiga a început să fie simțită încă din primele minute. Echipa a atacat brusc poarta peruanilor, jucătorii au făcut multe lovituri de la distanțe medii și lungi. Philippe Luis, Gabriel, Willian au împins periculos spre poarta echipei naționale a Peru, dar portarul și-a salvat echipa națională. După salvările sale impresionante, portarul peruanilor Galese a fost clar luat în seamă de șefii cluburilor europene.

Echipa națională a Peru din prima repriză nu a fost amintită de nimic. Poate că episodul principal din prima jumătate a ședinței a fost greșeala arbitrului, care în ultimele minute ale reprizei nu a atribuit un penalty la poarta brazilienilor. Arbitrul ședinței și în a doua repriză a făcut o neglijare productivă, dar după primele patruzeci și cinci de minute tabloul de bord a ars zerouri.

Jucătorii peruvieni au început a doua jumătate a întâlnirii puțin mai activ. În minutul 49, Christian Cueva ar fi putut implementa un standard în apropierea suprafeței braziliene, dar portarul Alison a parat mingea în colțul apropiat.

Episodul din minutul 75 a șocat întreaga Brazilia. Raul Ruidiaz a înscris mingea în poarta brazilienilor cu o mână de la Andy Paul. Cu toate acestea, niciunul dintre arbitrii meciului nu a observat un joc de mână evident, iar arbitrul principal a arătat cu încredere spre centru. Naționala Peru a preluat conducerea cu 1: 0.

Până la sfârșitul ședinței, brazilienii au făcut încercări de recuperare, dar rezultatul dorit nu a fost atins. Naționala Braziliei a pierdut 0: 1. În ciuda avantajului statistic în posesia și lovitura (peruanii au lovit doar două șuturi pe țintă), echipa națională a Braziliei nu a reușit să-i învingă pe peruanii fără compromisuri. Rezultatul acestei înfrângeri a fost locul trei în grupa B. Peruanii, cu șapte puncte, au devenit primii în cvartetul numit.

Performanța echipei naționale a Braziliei la Copa America 2016 din toate pozițiile poate fi considerată un eșec. Un gol marcat în mod eronat de către echipa națională peruviană împotriva lor nu a afectat jocul decolorat al „galbenilor” din turneu. Chiar și în meciul cu Ecuador, au existat numeroase probleme cu organizarea jocului. Drept urmare, Brazilia pleacă acasă în rușine.