Copa America 2016: Recenzia Meciului Uruguay - Venezuela

Pe 10 iunie, Philadelphia a găzduit un meci din runda a doua a grupei în Cvartetul C. Spectatorii au asistat la meciul dintre echipele naționale din Uruguay și Venezuela.

Copa America 2016: recenzia meciului Uruguay - Venezuela

Uruguayenii, care sunt considerați pe bună dreptate unul dintre favoriții Campionatului American din 2016, au avut un prim meci de neînțeles în Cvartetul C. După ce a pierdut în fața echipei naționale a Mexicului, Uruguay a pus sub semnul întrebării ieșirea din grupă în etapa de playoff. Acest lucru a impus victoria campionilor mondiali de două ori în meciul din turul doi.

Meciul Uruguay - Venezuela a început cu un ușor avantaj al favoritelor, dar nu au existat situații evidente de marcare la poarta Venezuela. Putem evidenția șansa lui Edinson Cavani doar în minutul 15. Atacantul PSG a avut șansa de a trage la poartă din centrul suprafeței de pedeapsă, dar a ratat mingea. În prima repriză, atacurile uruguayanilor nu au fost finalizate. În ciuda deținerii mingii, echipa națională a lui Celeste părea foarte haotică în prima linie.

Naționala venezueleană a oferit contraatacurile uruguayene, iar în minutul 36 chiar a preluat conducerea în meci. Solomon Rondon s-a remarcat. Fostul jucător de la Zenit St. Petersburg a terminat mingea în plasa Uruguayului, după ce portarul Musler aproape a tras un proiectil în spatele urechilor dintr-o lovitură de flanc de la patruzeci de metri. Fernando a mutat mingea pe bara transversală, dar la terminarea mingii nu și-a putut ajuta echipa cu nimic. Venezuela a preluat conducerea cu 1: 0.

Echipa națională a Uruguayului a început a doua repriză mai activ. În minutul 54, atacantul lui Suani a avut șansa de a egala scorul. După aruncarea unui corner, atacantul a avut ocazia să lovească poarta din colțul colțului portarului, dar lovitura a căzut deasupra alinierii.

Naționala venezueleană a jucat întreaga repriză a doua pe contraatacuri, dintre care unele au marcat goluri. În minutul 68, Peneranda a intrat pe rând cu Muslera. Portarul uruguayan și-a lăsat echipa în joc, reflectând greva atacantului.

În pauză, Edinson Cavani a ratat două șanse uimitoare de egalare. Mai întâi, atacantul a lovit fără rezistență după colțul porții din zona marcajului de penalizare, iar apoi de la distanță nu a putut să străpungă mingea în poartă.

În ultimul minut de oprire, portarul uruguayanilor Muslera a intrat în careul advers în corner. Publicul nu a văzut lovitura accentuată a jucătorilor de la Celeste, iar venezuelenii au fugit la o plasă goală, dar după lovitură mingea nu s-a rostogolit niciodată în poartă.

Fluierul final al meciului a înregistrat victoria naționalei venezuelene cu un scor de 1: 0. Acest rezultat i-a adus pe câștigători în etapa playoff-ului, iar echipa uruguayană a pierdut toate șansele de a lupta în continuare pentru prestigiosul trofeu.