Copa America 2016: Recenzia Meciului Brazilia - Haiti

Naționala Braziliei la Copa America 2016 a început turneul cu o remiză fără goluri. În runda a doua, de cinci ori campioni mondiali s-au opus echipei naționale din Haiti.

Copa America 2016: recenzia meciului Brazilia - Haiti

Înainte de începerea meciului, puțini oameni și-ar fi putut imagina că echipa sud-americană cu titlul va avea probleme cu outsiderul clar al turneului echipei naționale din Haiti. Nu a existat nicio senzație pe terenul de fotbal. Brazilienii au avut un avantaj complet în toate aspectele jocului. În timpul meciului, cei galben-albaștri au făcut 20 de șuturi la poartă, dintre care 13 au fost la țintă. Haitienii au reușit să răspundă cu nouă greve (patru au atins ținta). Avantajul deținut la sfârșitul întâlnirii a fost de 65% până la 35% în favoarea sud-americanilor.

După cum era de așteptat, brazilienii au început activ. În minutul 14, Filipe Coutinho a deschis scorul cu o lovitură din linia loviturii libere. De asemenea, a dublat avantajul brazilienilor în minutul 29 după asistarea lui Jonas. După alte șase minute, brazilienii au adus scorul la unul devastator. Fundașul Barcelonei și al echipei naționale a Braziliei, Dani Alves, a atârnat în suprafața de pedeapsă, iar Renato Augusto a condus mingea sub transversală. Prima repriză s-a încheiat cu o victorie cu 3-0 pentru Brazilia.

A doua jumătate a întâlnirii a devenit mai productivă. În minutul 59, Gabrielle și opt minute mai târziu Lucas au adus scorul la un indecent - 5: 0 în favoarea brazilienilor. După ce au primit cel de-al cincilea gol, haitianii au reușit să tipărească golul favoriților. James Markelin în minutul 70 a lovit poarta lui Alisson.

La finalul meciului, brazilienii au reușit să-i mai supere de două ori pe haitieni. În minutul 86, Renato Augusto a marcat o dublă, iar deja în pauză primul hat-trick din turneu a fost organizat de Filipe Coutinho.

Scorul final din meciul 7: 1 în favoarea Braziliei permite galben-albastru să înscrie patru puncte după două meciuri. Echipa Haiti rămâne cu zero în linia de puncte și coboară pe ultimul loc în grupa B.