Copa America 2016: Recenzie A Jocului Haiti - Peru

Meciurile din faza grupelor din grupa B Copa America 2016 au început cu o confruntare între echipele naționale din Haiti și Peru. Întâlnirea acestor rivali a avut loc la Washington pe un stadion cu o capacitate de 75.000 de spectatori.

Copa America 2016: recenzie a jocului Haiti - Peru

Înainte de începerea întâlnirii, jucătorii echipei naționale a Peru erau considerați favoriții confruntării. Diferența dintre sportivii din clasă a devenit evidentă încă din primele minute - peruanii au luat complet inițiativa și de multe ori au atacat porțile haitienilor. Jucătorii echipei naționale Haiti doar la jumătatea primei reprize au reușit să găsească forța pentru mai multe atacuri semnificative, dar nu au marcat goluri. Cel mai periculos moment din prima repriză la poarta peruanilor a fost o lovitură liberă efectuată de Mechak Jerome. Mingea, lansată de la rotunjirea suprafeței de pedeapsă, a zburat peste transversală. După aceea, peruanii au început să atace din nou periculos, dar mingea nu a trecut niciodată linia porții. În ultimul minut al reprizei, haitienii au fost salvați de post după ce au lovit din afara suprafeței de pedeapsă a lui Edison Flores.

A doua repriză a început, de asemenea, cu atacuri ale echipei naționale peruviene. Pentru tot meciul, sud-americanii au lovit de mai multe ori poarta adversarului, au avut un avantaj în posesia mingii. Drept urmare, în minutul 61, haitianii nu au reușit să păstreze poarta intactă. O pasă excelentă a lui Edison Flores de pe flancul stâng a fost închisă de Paolo Guerero. Golul s-a dovedit a fi foarte eficient: Guerero în toamnă cu capul a transportat mingea în poarta echipei naționale din Haiti.

Până la finalul meciului, scorul pe tabela de marcaj nu s-a schimbat. Echipa națională din Haiti nu a reușit să răspundă în mod adecvat la golul primit. Este mai probabil ca haitienii să fi putut înainta al doilea gol.

Scorul final 1: 0 a înregistrat victoria echipei naționale a Peru, care câștigă trei puncte după meciul din primul tur de la Copa America 2016.