Unde Au Avut Loc Jocurile Olimpice De Iarnă Din 1968

În 1968, Comitetul Olimpic Internațional a încredințat încă o dată organizarea Jocurilor Franței. Anul acesta, Grenoble a devenit capitala competițiilor sportive internaționale în sporturile de iarnă.

Unde au avut loc Jocurile Olimpice de iarnă din 1968

Decizia finală că jocurile vor avea loc la Grenoble a fost luată în cadrul unei reuniuni a Comitetului Olimpic Internațional (COI) din 1964. Rivalii lui Grenoble au fost orașul japonez Sapporo, capitala norvegiană Oslo și Lake Placid, situat în Statele Unite. Stațiunea de schi franceză a câștigat cu o mică marjă în runda finală a competiției cu orașul canadian Calgary.

În 4 ani, la Grenoble au fost construite mai multe facilități sportive speciale pentru jocuri, de exemplu Stadionul Olimpic. Piste de schi alpin și săniuș existau deja mai devreme, ceea ce a făcut posibilă reducerea costurilor financiare ale pregătirii pentru Jocurile Olimpice.

Doar 37 de state au luat parte la jocuri. Această competiție a fost debutul echipei marocane. De asemenea, Jocurile Olimpice din 1968 au fost primele la care au participat separat echipele Republicii Democrate Germane și Republicii Federale Germania.

Primul loc în clasamentul neoficial al medaliilor a fost ocupat de Norvegia, ceea ce reflecta nivelul ridicat de pregătire al sportivilor acestei echipe în sporturile de iarnă. Cel mai bine, schiorii norvegieni s-au arătat. Patinatorii și biatletii au adus, de asemenea, mai multe medalii.

A doua cu un decalaj de o singură medalie a fost Uniunea Sovietică. Echipa națională de hochei a URSS a primit aur. Patinatorii sovietici au evoluat excelent. O pereche de Lyudmila Belousova și Oleg Protopopov au ocupat primul loc, în timp ce Tatyana Zhuk și Alexander Gorelik au devenit al doilea. De asemenea, un aur a revenit unui sportiv sovietic pentru sărituri cu schiurile, ceea ce a fost un succes semnificativ pentru URSS în această disciplină.

A treia a fost echipa Franței, țara gazdă. Aproape toate medaliile echipei naționale au fost aduse de schiori, al căror nivel în Franța este în mod tradițional ridicat. Echipa Statelor Unite a evoluat destul de mediu, terminând în locul 9 în general. Singura medalie de aur pentru țară a fost adusă de Peggy Flaming, performând în patinaj artistic.