Unde Au Avut Loc Jocurile Olimpice De Iarnă Din 1976

Jocurile Olimpice de Iarnă sunt unul dintre cele mai semnificative evenimente sportive din lume. La ei participă reprezentanți ai zeci de țări, competițiile sportive sunt difuzate în toată lumea. Una dintre cele mai strălucitoare din istoria sportului a fost Jocurile Olimpice de iarnă din 1976.

Unde au avut loc Jocurile Olimpice de iarnă din 1976

S-a planificat inițial ca Jocurile Olimpice din 1976 să se desfășoare în Statele Unite în orașul Denver. Cu toate acestea, locuitorii locali s-au opus desfășurării sale, ca urmare, Comitetul Olimpic s-a aflat într-o situație foarte dificilă, deoarece pregătirea Jocurilor Olimpice durează mai mult de un an. Ajutat de Austria, care găzduise deja olimpiada în 1964 la Innsbruck. Ca urmare a acordurilor cu Comitetul Olimpic, Innsbruck a găzduit din nou Jocurile Olimpice de iarnă.

La competiție au participat 1123 de persoane din 37 de țări, la jocuri au fost prezentate zece discipline sportive: schi alpin, bob, slab, biatlon, patinaj de viteză, sărituri cu schiurile, schi fond, combinat nordic, luge, patinaj artistic, hochei.

Conform rezultatelor olimpiadei, țările câștigătoare sunt întotdeauna determinate. La Jocurile Olimpice de la Innsbruck, sportivii din Uniunea Sovietică au obținut o victorie convingătoare, după ce au câștigat 13 medalii de aur, 6 de argint și 8 de bronz într-o luptă amară. Onoratul loc al doilea a fost ocupat de RDG - 7 medalii de aur, 5 de argint și 7 de bronz. Locul al treilea a revenit sportivilor din Statele Unite, au primit 3 medalii de aur, 3 de argint și 4 de bronz.

Fanii și-au amintit olimpiadele de la Innsbruck pentru intensitatea ridicată a luptei. Finala competiției de hochei s-a dovedit a fi deosebit de dramatică, în care s-au întâlnit vechii rivali - echipele naționale ale Uniunii Sovietice și Cehoslovaciei. În ciuda faptului că echipa din URSS a fost considerată favorită, până la sfârșitul primei reprize, rivala a câștigat cu un scor de 0: 2. În a doua jumătate, jucătorii de hochei sovietici au reușit să egaleze scorul, dar cu opt minute înainte de sfârșitul celei de-a treia reprize, sportivii din Cehoslovacia au preluat din nou conducerea. Și doar golurile lui Alexander Yakushev și Valery Kharlamov au stabilit scorul final în meci - 4: 3 în favoarea echipei naționale a URSS.

Patinatorii sovietici au evoluat de asemenea bine. La patinajul în perechi, Irina Rodnina și Alexander Zaitsev au câștigat aurul, la dansul pe gheață, primii au fost Lyudmila Pakhomova și Alexander Gorshkov.

Serghei Savelyev a câștigat cursa de 30 km în rândul schiorilor. La distanța de 15 kilometri, primele două locuri au fost pentru Nikolai Bazhukov și Evgeny Belyaev. O altă medalie, bronzul, a fost câștigată în cursa pe echipe. Aurul a fost meritat câștigat de sportivi din Finlanda. Femeile s-au distins și ele - Raisa Smetanina a câștigat cursa de schi de 10 kilometri, iar fetele sovietice au câștigat și aurul la ștafetă.

Biatletii au obținut, de asemenea, succes - Nikolay Kruglov a câștigat aurul în cursa individuală de 20 km. Și sportivii sovietici au câștigat în ștafetă.

Jocurile de iarnă din 1976 din Innsbruck au fost unele dintre cele mai intense și interesante dintre olimpiade și au intrat în istoria sportului pentru totdeauna.