Cum S-a încheiat Wimbledon

Wimbledon este cel mai vechi și mai prestigios dintre cele patru turnee de Grand Slam. În 2012, competiția s-a desfășurat în perioada 25 iunie - 8 iulie, a fost 126 la rând. Câștigarea Jocurilor de la Wimbledon este foarte importantă pentru sportivi, este cel mai important turneu de tenis din lume, iar câștigătorii devin imediat superstaruri mondiale de tenis.

Cum s-a încheiat Wimbledon

Roger Federer din Elveția și englezul Andy Murray au ajuns în finala de simplu masculin. Într-o luptă amară cu scorul 4-6, 7-5, 6-3, 6-4 Roger Federer a câștigat. Pentru el, această victorie a fost a 17-a la turneele de Grand Slam și a 7-a la turneul de la Wimbledon - drept urmare, a devenit prima rachetă din lume, deplasându-l pe Novak Djokovic de la locul de onoare. Murray a ajuns în finala de la Wimbledon pentru prima dată în carieră și a fost primul britanic din 76 de ani de turneu.

Finala de simplu feminin de la Wimbledon nu a surprins fanii și analiștii sportivi. A jucat americanul Sirena Williams și poloneza Agnieszka Radwanska. Superioritatea americanului și stilul ei de joc „masculin”, care era incomod pentru Agnieszka, nu i-au lăsat aproape nicio șansă. Drept urmare, Sirena Williams a câștigat turneul de la Wimbledon pentru a cincea oară cu un scor de 6-1, 5-7, 6-2, cu un total de paisprezece victorii la Grand Slam la simplu. Agnieszka Radvanska a ratat șansa de a deveni prima rachetă din lume.

La dublu masculin, Frederic Nielsen din Danemarca și Jonathan Murray din Marea Britanie au învins Horia Tekau și Robert Lindstedt (România și Suedia) cu 4–6, 6–4, 7–65, 6–75, 6–3. Acesta este primul succes de Grand Slam pentru ambii câștigători, Jonathan Murray devenind primul britanic care a câștigat Wimbledon la dublu din 1936. Pentru român și suedez, pierderea a devenit a treia la rând în finala turneului de la Wimbledon.

Surorile Sirena și Venus Williams au învins-o pe femeile cehe Lucia Hradetskaya și Andrea Glavachkova la dublu feminin cu scorul de 7-5. 6-4. Acesta este al cincilea joint american de la Wimbledon pe care l-au câștigat, cu un total de 13 titluri de Grand Slam.

Pentru dublu mixt, turneul de la Wimbledon din 2012 s-a încheiat cu victoria americanilor Mike Brian și Lisa Raymond. Cu un scor de 6-3, 5-7, 6-4, au învins uniunea internațională a rusului Elena Vesina și a indianului Leandre Paes. Pentru Mike Brian, această victorie a fost a treia în turneul de Grand Slam, iar pentru Lisa Raymond - a cincea în carieră.