Jocurile Olimpice De Iarnă 1924 La Chamonix

În 1924, Comitetul Olimpic Internațional a decis să considere competițiile sporturilor de iarnă drept olimpiade separate. Primele olimpiade de iarnă au avut loc în orașul francez Chamonix.

Jocurile Olimpice de iarnă 1924 la Chamonix

Partea principală a olimpiadelor - în sporturile de vară - a avut loc în 1924 la Paris. În același timp, s-a decis transferarea unei părți a competiției la Chamonix pentru a organiza campionate între schiori pe piste alpine.

În total, sportivi din 17 țări au participat la primele olimpiade de iarnă. URSS nu a participat nici la jocurile de iarnă, nici de vară, deoarece acest stat nu a fost recunoscut de majoritatea țărilor din lume. Doar echipe din Europa și America de Nord au participat la jocuri.

Primele Jocuri de Iarnă au avut ceremonii complete de deschidere și închidere. Cu toate acestea, șeful statului gazdă nu a participat la deschiderea olimpiadelor, ceea ce a constituit o ușoară încălcare a tradiției. Flacăra olimpică nu a fost aprinsă, deoarece această tradiție a apărut mai târziu, dar jurământul olimpic era deja pronunțat.

Starturile au avut loc în 9 sporturi, printre care schi fond, bob, hochei, sărituri cu schiurile, patinajul de viteză. Femeile nu puteau concura decât la patinaj artistic - simplu și în perechi.

Primul loc în evenimentul neoficial al echipei a fost în Norvegia. Schiorii acestei țări au fost în mod tradițional concurenți puternici. Au primit aproape toate medaliile de aur la disciplinele lor. Echipa finlandeză a câștigat locul doi. Finlandezii au luat o parte semnificativă a podiumului în competițiile de patinaj de viteză. A treia a fost Austria, care a primit două medalii de aur la patinaj artistic.

Canada, fără a deveni lider în clasamentul pentru medalii, și-a confirmat poziția de lider mondial la hochei - echipa canadiană a câștigat aurul.

În general, primele Jocuri Olimpice de iarnă au avut atât de mult succes, încât Comitetul Internațional Olimpic a decis să le organizeze la fiecare 4 ani, la fel ca cele de vară. Și din 1994, ciclul Jocurilor Olimpice de iarnă a fost schimbat - acum se țin cu 2 ani mai târziu decât cele de vară.