Jocurile Olimpice De Iarnă 1968 La Grenoble

Comitetul Olimpic Internațional a decis să găzduiască Jocurile Olimpice de Iarnă de la Grenoble. Acest oraș a devenit al doilea oraș din Franța, după Chamonix, care găzduiește evenimente de sport de iarnă de acest nivel.

Jocurile Olimpice de iarnă 1968 la Grenoble

Jocurile Olimpice de iarnă din 1968 au fost un moment important în acest sport. A fost introdusă cea mai importantă inovație - testul doping. Se știe că primele substanțe care afectează performanța atletică au existat și ar putea fi utilizate chiar înainte de al doilea război mondial. Succesele de după război ale farmacologiei ar putea transforma olimpiadele într-o competiție pentru medici cu consecințe extrem de neplăcute pentru sportivi. Ulterior, testele de dopaj au fost îmbunătățite ca urmare a inventării de noi medicamente interzise.

Reprezentanții a 37 de echipe au ajuns la Grenoble. Pentru prima dată, la jocuri au putut fi văzute două grupuri separate de sportivi germani - din RDG și din RFG. De asemenea, sportivii din Maroc au ajuns la jocuri pentru prima dată. Sportivii acestei țări au devenit singurii reprezentanți ai continentului african la jocuri.

Norvegia a ocupat primul loc în clasamentul neoficial al țărilor în ceea ce privește numărul de medalii. Uniunea Sovietică a rămas în urma ei cu un singur premiu. Aurul a fost acordat echipei sovietice de hochei, precum și echipei de biatlon. Rezultate ridicate, la fel ca în olimpiadele din trecut, au fost arătate de patinatorii artistici din URSS. Aurul a fost câștigat de o pereche de Lyudmila Belousova și Oleg Protopopov, iar argintul - Tatiana Zhuk și Alexander Gorelik.

Locul al treilea a fost pentru gazda competiției - Franța. Adevărata vedetă a echipei naționale a Franței a fost schiorul Jean-Claude Killy, care a câștigat 3 medalii de aur.

Statele Unite au ieșit cu rezultate destul de modeste, terminând doar pe locul 9. Singura medalie de aur pentru echipa națională a fost câștigată de patinatorul artistic Peggy Fleming. Un alt patinator, Tim Wood, a devenit medaliat cu argint. Patinatorii americani au primit, de asemenea, mai multe medalii.

Jocurile Olimpice nu au fost lipsite de scandaluri. În special, din cauza încălcării regulilor competiției, au fost descalificate 4 sănii din RDG, dintre care 3 au ocupat anterior poziții de conducere în finala competiției.