Cum A Fost Olimpiada Din 1896 De La Atena

Prima olimpiadă modernă a avut loc la Atena (Grecia) în perioada 6-15 aprilie 1896. Au participat 241 de sportivi din 14 țări. Femeile nu concurau la jocuri în acel moment. Au fost anunțate 9 sporturi, s-au jucat 43 de seturi de premii.

Cum a fost Olimpiada din 1896 de la Atena

Programul primelor Jocuri Olimpice a inclus lupte greco-romane, ciclism, gimnastică, atletism și haltere, tir cu gloanțe, înot, tenis și scrimă. Cursele de canotaj și navigație nu au avut loc - a fost un vânt puternic și mări agitate.

Conform tradițiilor antice, jocurile au început cu atletismul. În tripla săritură, americanul James Conolly a fost cel mai bun. Compatriotul său - studentul Robert Garrett - a câștigat aruncarea pe disc și aruncarea la gură. De asemenea, a terminat al doilea în săritura în lungime și al treilea în săritura în înălțime.

Spectatorii nu erau interesați de toate sporturile. Așadar, tenisul i s-a părut publicului teribil de plictisitor, de neînțeles. Filmările au fascinat, de asemenea, puțini oameni. Și gardurile au avut loc într-o sală mică, în fața unui public mic. Gimnastica s-a pierdut și în programul general, la care au participat doar grupuri mici de sportivi greci și germani.

Dar ciclismul cu publicul a fost un succes răsunător. În cursa de 100 km, după jumătate de distanță, doar grecii Collettis și francezul Flaman au rămas pe pistă. Primul a avut probleme cu bicicleta și s-a oprit să o repare. Francezul l-a așteptat cu amabilitate și apoi a dus cursa la victorie. După final, publicul i-a purtat pe ambii sportivi în brațe.

Culmea Jocurilor Olimpice de la Atena a fost cursa maratonului. Distanță - 42 km. 18 alergători au mers la start, cei mai puternici alergători s-au desprins imediat de restul grupei, dar epuizați au părăsit cursa unul după altul, distribuindu-și incorect forțele. Câștigătorul a fost poștașul din Grecia - Spyros Luis.

Grecii au câștigat cele mai multe premii - 46 (17-10-19), totuși, din punct de vedere al numărului de medalii de aur, au cedat primul loc sportivilor din Statele Unite. Americanii au doar 20 de premii (11-7-2). Locul al treilea a revenit Germaniei cu 13 premii (6 + 5 + 2).

Potrivit vechii ceremonii de premiere, câștigătorul a fost pus pe o coroană de dauri, o ramură de măslin tăiată în pădurea sacră din Olimpia, s-au acordat o diplomă și o medalie de argint (medalia de bronz a fost acordată în locul doi). Pentru a informa publicul despre cine a câștigat o anumită competiție, drapelul țării câștigătoare a fost ridicat pe stâlp. Așa s-a născut o tradiție care a devenit obligatorie la toate competițiile internaționale.

Jocurile Olimpice din 1896 din capitala Greciei au străpuns zidul neîncrederii și al indiferenței din partea figurilor politice și sportive. Deși rezultatele au fost modeste, sistemul de operare a devenit un eveniment sportiv strălucitor, trezind un interes public colosal. Iar principala realizare a Jocurilor Olimpice I este popularizarea pe scară largă a sportului, precum și a poporului olimpic, nu numai în Grecia, ci în întreaga lume.