Unde Au Avut Loc Jocurile Olimpice De Iarnă Din 1984

Cele XIV Jocuri Olimpice de Iarnă s-au desfășurat în perioada 8-19 februarie 1984 în orașul Sarajevo, capitala Republicii Bosnia și Herțegovina, care făcea parte din statul unificat de atunci al Iugoslaviei. 1.272 de sportivi din 49 de țări au concurat pentru medalii în 7 sporturi.

Unde au avut loc Jocurile Olimpice de iarnă din 1984

În timpul examinării cererii pentru Jocurile Olimpice de iarnă, Sarajevo a avut concurenți foarte puternici: orașul japonez Sapporo și orașul suedez Gothenburg. Sapporo a găzduit deja Jocurile Olimpice de iarnă din 1972, astfel încât japonezii au susținut cu insistență că ar putea folosi cu succes atât infrastructura existentă, cât și experiența acumulată a organizării unor competiții atât de mari și importante. Cu toate acestea, în turul doi de votare, Sarajevo a câștigat cu 39 de voturi împotriva 33 pentru Sapporo. Mascota oficială a Jocurilor Olimpice este drăguțul pui de lup Vuchko.

Echipa națională a URSS la aceste jocuri a fost considerată drept principala favorită pentru a câștiga în competiția pe echipe. Așteptam în mod special cu nerăbdare victoria echipei naționale de hochei, deoarece la olimpiadele anterioare de la Lake Placid jucătorii noștri de hochei din partea finală a turneului au pierdut senzațional în fața echipei americane, pe care au fost superiori din toate punctele de vedere. Acest joc a intrat în istorie ca „Miracol pe gheață”. Și se părea că așteptările se vor împlini, echipa națională a URSS și-a început imediat performanța cu o victorie: chiar în prima zi a competiției, schiorul Nikolai Zimyatov a câștigat o medalie de aur la o distanță de 30 km. În cele din urmă, echipa națională a URSS a ocupat doar locul al doilea în clasamentul general al echipelor, după ce a câștigat 25 de medalii - 6 de aur, 10 de argint și 9 de bronz. Comparativ cu Jocurile Olimpice anterioare de la Lake Placid, unde au fost câștigate 10 medalii de aur, acesta a fost un rezultat destul de slab.

O oarecare mângâiere a fost faptul că jucătorii noștri de hochei s-au numărat printre medaliații de aur. Primul loc a fost câștigat de echipa națională a RDG, care a primit 9 medalii de aur, 9 de argint și 6 de bronz. Echipa SUA a terminat pe locul trei cu 4 medalii de aur și 4 de argint.

În general, organizarea olimpiadelor s-a dovedit a fi la un nivel înalt, jocurile s-au desfășurat într-o atmosferă cu adevărat sportivă. Populația locală i-a tratat pe membrii delegațiilor sportive cu sinceră cordialitate. Pe scurt, Jocurile Olimpice de la Sarajevo au fost o adevărată sărbătoare a sportului și a păcii.