Cum A Fost Olimpiada Din 1928 La St. Moritz

Cea de-a doua olimpiadă de iarnă din 1928 a avut loc la St. Moritz (Elveția) în perioada 11-19 februarie. Concurenții la Jocuri au fost Enelberg, Davos și St. Moritz. Alegerea acestora din urmă s-a datorat prezenței unor pârtii de schi bune în acest loc.

Cum a fost olimpiada din 1928 la St. Moritz

La Jocurile Olimpice de iarnă din 1928 au participat 25 de țări, 491 de sportivi (dintre care 27 au fost femei). Medaliile au fost acordate în 13 numere din șase programe sportive.

La patinaj de viteză și schi, rivalitatea s-a intensificat, dar rezultatul practic nu a diferit de rezultatele primelor Jocuri Olimpice din 1924. Sportivii din Norvegia au pierdut aici doar una din cele patru medalii de aur (schi).

La patinaj, Klas Thunberg din Finlanda a câștigat două medalii de aur la distanțe de 1500 m și 500 m. Norvegienii Bernt Evensen și Ivar Ballangrud au câștigat câte un aur în aceleași competiții.

Schiorii suedezi au câștigat cursa de 50 km. Potrivit experților, din cauza dezghețului, pista de schi greu umflată i-a împiedicat pe norvegieni să demonstreze tehnica lor de alergare înaltă. Pe o distanță de 18 km, când încă nu era dezgheț, schiorii din Norvegia s-au arătat mult mai puternici decât rivalii lor. Aurul la această distanță a fost luat de Johan Grottmsbroten, el fiind și primul la biatlon.

Sportivii elvețieni din competițiile de schelet nu au reușit să obțină o singură medalie. Dar americanii au reușit să câștige aurul și argintul la curse de sanie de mare viteză. Participanții din SUA s-au dovedit a fi, de asemenea, mai puternici decât alții la bob - a câștigat a doua echipă americană, prima a ocupat locul doi.

Turneul de hochei a fost câștigat de canadieni. Nu le-au dat niciun gol rivalilor lor din Suedia.

În timpul competiției de patinaj artistic, doar Gillis Grafström din Suedia a reușit să apere titlul de campioană, obținând o medalie în 1924. În competiția în rândul femeilor, campionatul a fost câștigat de Sonya Heni, o patinatoare norvegiană care a devenit campioană mondială cu un an înainte de Jocurile Olimpice. La patinajul în perechi, patinatorii francezi Pierre Brunet și Andre Joly au luat aur. Patinatorii artistici austrieci au primit două medalii de argint și bronz.

În competiția pe echipe, ca și la Jocurile din 1924, sportivii Norvegiei au câștigat, după ce au primit 93 de puncte (15 medalii, dintre care 5 de aur, 5 de argint și 5 de bronz). Pe locul doi s-au clasat americanii, care au câștigat 45 de puncte (6 medalii: 2 de aur, 2 de argint și 2 de bronz). Locul al treilea a fost ocupat de sportivii din Suedia, care au câștigat 35 de puncte (5 medalii: 2 de aur, 2 de argint și 1 de bronz).