Sporturi Olimpice De Vară: Baschet

Baschetul a apărut în programul olimpic la ultimul forum dinainte de război - în 1936 la Berlin. Au participat 23 de echipe, ceea ce a făcut ca turneul de baschet să fie cel mai reprezentativ dintre sporturile de echipă la cele XI Jocuri de vară. Primul aur în acest sport a revenit echipei americane, al doilea a fost canadienii, iar al treilea au fost mexicanii.

Sporturi olimpice de vară: baschet

Americanii au continuat să domine acest sport - dintr-o duzină de turnee la care a participat echipa acestei țări, au pierdut campionatul doar în trei. De două ori pe linia de vârf, echipa națională a URSS a putut, odată - echipa națională a Argentinei. La Jocurile Olimpice din 1980, americanii nu au participat, iar apoi aurul a revenit jucătorilor de baschet iugoslavi. În contul echipelor sovietice, în afară de două premii de aur, există patru de argint și trei de bronz - aceasta este a doua linie în clasamentul consolidat al realizărilor jucătorilor de baschet de sex masculin.

Baschetul feminin a fost adăugat programului Jocurilor de vară cu zece cicluri olimpice mai târziu, înainte de a XXI-a olimpiadă, care a avut loc la Atlanta în 1976. Primul turneu a fost câștigat de baschetbalistii Uniunii Sovietice, precum și următorul, care a avut loc fără participarea americanilor. Încă o dată, la Jocurile de vară din 1992 de la Barcelona, o echipă formată din jucători din fostele republici ale URSS a excelat în competițiile de baschet. În toate celelalte turnee olimpice feminine și sunt deja șase dintre ele, au câștigat doar echipele naționale ale Statelor Unite.

În perioada în care a acționat ca un stat independent, echipele masculine de baschet din Rusia nu au reușit niciodată să câștige medalii olimpice. Femeile au cele mai bune rezultate - au câștigat medalii de bronz în ultimele două forumuri sportive de vară.

Conform reglementărilor actuale, jucătorii profesioniști de baschet au dreptul să participe la turneele olimpice de baschet. Selecția echipelor cărora li se permite să înceapă în aceasta se efectuează conform unei scheme prestabilite, în care doar trei locuri sunt dezvăluite în competițiile de calificare. Restul sunt repartizate printre campionii din Africa, America (2 echipe), Asia, Europa (2 echipe) și Oceania. Încă un loc este acordat actualului campion mondial și echipei naționale a țării gazdă a olimpiadei.