Liga Campionilor 2015-2016: Recenzia Meciului "Benfica" - "Zenith"

În sezonul 2015-2016, jucătorii lui Zenit au trecut cu succes faza grupelor din Liga Campionilor. În prima rundă a playoff-urilor, portughezul Benfica, cunoscut fanului rus, a devenit rivalii fotbaliștilor de pe malurile Neva.

Liga Campionilor 2015-2016: revizuirea meciului

Nu a existat niciun favorit în confruntarea dintre Benfica și Zenit: ambele cluburi au avut șanse egale să ajungă în sferturile de finală ale celui mai prestigios turneu de fotbal de club din Lumea Veche. Scorul final din prima repriză a meciului părea destul de logic - un egal fără goluri a fost pe tabela de marcaj, reflectând un joc egal.

Primul moment real periculos al întâlnirii poate fi desemnat ca un atac rapid al portughezilor în minutul 18, care s-a încheiat cu o lovitură a lui Pizi de la o distanță periculoasă. Mingea, spre deliciul fanilor ruși, nu și-a găsit drumul în poarta lui Yuri Lodygin.

„Zenith” a atacat în cea mai mare parte cu pase ascuțite din adâncuri către Artem Dziuba, care juca în pragul unei poziții de offside. Dar în prima jumătate a ședinței, acest lucru nu a adus rezultatele sale de gol. Dimpotrivă, atacantul echipei naționale a Rusiei s-a aflat în poziție de ofsaid de trei ori.

În minutul 35, fotbaliștii clubului din Sankt Petersburg au primit dreptul la un standard periculos în apropierea suprafeței de pedeapsă a adversarului. Hulk a ajuns la minge și a tras puternic cu fundul pe lângă perete. Mingea a trecut nu numai de bariera jucătorilor Benfica, ci și de golul în sine.

A doua repriză a început cu atacurile gazdelor, dar primul moment periculos din a doua jumătate a întâlnirii a apărut la poarta portughezilor. Fostul jucător de la Benfica, Witsel, în minutul 52, a lovit mingea strâns din afara suprafeței de pedeapsă. Julio Cesar i-a salvat pe portughezi.

Până în minutul șaptezeci, a existat un joc egal pe teren. Șansa reală de gol a lui Gaitan a schimbat totul. Căpitanul portughezilor din cea mai avantajoasă poziție din apropiere nu l-a putut învinge pe Yuri Lodygin. „Zenith” a fost sincer norocos în acest moment. Din minutul 70, clubul rus s-a agățat clar din punct de vedere fizic (jucătorii nu erau în cea mai bună formă în momentul primului joc oficial din etapa de primăvară).

Finalul întâlnirii a venit în minutul 90. Dominico Criscito a primit al doilea cartonaș galben și a fost eliminat. După lovitura liberă atribuită pentru fault, a urmat un serviciu transversal. Cel mai agil din luptă a fost Jonatas, care i-a supărat pe toți fanii ruși. „Zenith” a ratat mingea deja la pauză.

Scorul final al meciului „Benfica” - „Zenith” lasă o șansă echipei din Sankt Petersburg să ajungă în etapa următoare, dar pentru aceasta, „Zenith” va trebui să-l învingă pe „Benfica” în manșa secundă cu o diferență de două goluri.