Jocuri Cu Mingi în Echipă: Handbal

În timpurile moderne, există diverse jocuri cu mingea: baschet, volei, fotbal și altele. Regulile pot fi diferite, dar esența este aceeași pentru toți - lupta pentru un scop. Aceste sporturi sunt destul de faimoase. De exemplu, există o mulțime de fani ai fotbalului sau baschetului. Există un alt sport care poate atrage atenția unui spectator interesat de competițiile de minge în echipă. Acesta este handbalul.

Jocuri cu mingi în echipă: handbal

Etimologia cuvântului handbal este simplă. Deci, mână este tradusă din engleză ca mână, iar mingea este o minge. În consecință, handbalul se joacă cu mingea. Diferența dintre handbal și netball este că, în prima formă, este prevăzut un gol, nu un inel. Handbalul mai este numit joc de handbal.

În timp ce meciurile de fotbal sau volei pe plajă pot fi jucate în aer liber, handbalul este permis numai în interior. Zona pentru acest sport are propria dimensiune de 40 pe 20 de metri. Mingea cântărind 425-480 g este utilizată de bărbați, dar greutatea proiectilului pentru femei este de 325-380 grame. Jocul include două reprize, fiecare cu 30 de minute. Pauză între jumătăți 10 minute.

Scopul jocului sportiv este de a arunca mingea în poarta adversarului. Nu poți să te apropii de poartă mai aproape de șase metri și să o arunci, altfel poarta nu va fi numărată. Jucătorii de teren joacă mingea cu mâinile. Echipa cu cele mai multe goluri câștigă. Portarul echipei poate apăra poarta cu orice parte a corpului său.

Dacă există egalitate în meci după ce au expirat două reprize, vor fi alocate două prelungiri suplimentare de 5 minute. În cazul unui scor egal, este alocată încă o repriză, iar dacă după aceasta se remarcă pe tabela de marcaj, atunci se vor atribui o serie de aruncări libere și ambele echipe vor face 5 lovituri la poarta adversarului de la șapte metri marcă.

În timpurile moderne, există ligi profesionale de handbal. Se organizează turnee majore serioase în acest sport. Cum ar fi Campionatele Mondiale și Europene.

Acest sport este jucat atât de bărbați, cât și de femei. Handbalul face parte din programul Jocurilor Olimpice de vară.