Sporturi Olimpice De Vară: Handbal

Deși un joc de minge similar este menționat chiar și în poeziile din antichitate, anul oficial de naștere a handbalului este considerat a fi 1898. Apoi, competiția pe echipe cu reguli aproape moderne a fost inclusă în programul de educație fizică a uneia dintre școlile din Danemarca. Danezilor li se atribuie și ideea de a juca cu mâinile cu o minge și un gol - jucătorii acestei țări l-au folosit pentru a se menține în formă iarna.

Sporturi olimpice de vară: handbal

Prima apariție a handbalului în programul olimpic a avut loc la ultimele jocuri de vară înainte de începerea celui de-al doilea război mondial. Echipe formate din unsprezece jucători au jucat la Berlin, echipa gazdă câștigând turneul. Acest sport a revenit la sărbătorile sportive olimpice doar 36 de ani mai târziu. Și din nou acest lucru s-a întâmplat în Germania - la Munchen au concurat echipe masculine, care, în conformitate cu regulile moderne, erau formate din 7 jucători. Atunci echipa națională a Iugoslaviei a devenit câștigătoare. Deja la următoarele olimpiade de la Montreal, Canada, la turneul de handbal masculin s-a adăugat un turneu de handbal feminin. În acel an, echipele URSS s-au dovedit a fi mai puternice decât rivalii lor atât în competiția feminină, cât și în cea masculină.

Echipa sovietică feminină a câștigat următorul turneu olimpic din 1980 la Moscova, iar echipele Uniunii Sovietice au câștigat medalii de aur de patru ori și au devenit medaliați cu argint și bronz o dată. Acesta este cel mai bun indicator dintre toate țările care participă la turneele olimpice de handbal. După sfârșitul existenței Uniunii Sovietice, tradiția victorioasă a fost continuată mai întâi de echipele formate din jucători din fostele republici ale URSS - fiecare a câștigat câte o medalie de aur și o bronz. Apoi, echipele naționale din Rusia, care au câștigat o medalie din fiecare rang, au jucat destul de cu succes la jocurile de vară.

Printre alte țări, Iugoslavia a obținut cele mai mari rezultate, după ce a câștigat cinci medalii de diferite confesiuni la olimpiade. După prăbușirea acestui stat, una dintre fostele republici și-a continuat tradițiile - echipele naționale din Croația au adăugat încă două premii de aur pe listă. Atât Rusia, cât și Croația au toate șansele de a-și reface porțile cu medalii la XXX Jocurile Olimpice de vară de la Londra - echipele de handbal masculin și feminin din aceste țări au primit dreptul de a participa la turneele din 2012.