Sporturi Olimpice De Vară: Ciclism Montan

O bicicletă montană sau o bicicletă montană este un tip de sport activ relativ tânăr, care se dezvoltă rapid. Bicicletele montane sunt în mod constant îmbunătățite. Sportul a fost inclus în Jocurile Olimpice de vară din 1996.

Sporturi olimpice de vară: ciclism montan

În ciuda tinereții sale, bicicleta de munte a câștigat o mare popularitate în diferite țări. A fost inventat în anii 50 ai secolului XX. Faptul că ciclismul montan a devenit un sport oficial se datorează în mare măsură membrilor Velo Club Mount Tamalpais. Au fost primii care au organizat o cursă de coborâre în apropierea orașului San Francisco. În curând, acest sport activ a atras atenția sportivilor din alte țări.

Datorită adepților săi și mass-media, bicicleta de munte a devenit cunoscută pe scară largă. În 1990, a fost declarat sport profesionist și recunoscut de Organizația Mondială a Ciclismului, iar după 6 ani a devenit parte a programului olimpic.

Competițiile masculine se desfășoară la distanțe de la 40 km la 50 km, iar femeile - 30-40 km. Distanța parcursă de sportivi depinde de timpul total aproximativ pentru parcurgerea cursului. Campionatul masculin se desfășoară în decurs de 2 ore și 15 minute, iar cel feminin - nu mai mult de 2 ore.

Distanța pentru cursa finală este determinată în funcție de condițiile meteorologice. Călăreții nu trebuie să împingă sau să tragă bicicleta de-a lungul întregii călătorii, altfel aceste acțiuni pot duce la o revizuire a rezultatelor.

Sportivii încep în același timp. Cicliștii trec mai întâi printr-un tur de 1, 8 km, se întorc la start și apoi parcurg un număr dat de ture. Concurentul care ajunge primul la linia de sosire câștigă competiția.

Călăreții nu au voie să folosească ajutorul nimănui pentru a evita descalificarea. Sunt forțați să elimine singuri defecțiunile echipamentului. În plus, sportivii nu trebuie să interfereze cu concurenții și să cedeze locul unor concurenți mai rapizi.

Această competiție este un eveniment eliminatoriu: riderul care a fost depășit va fi eliminat de pe pistă.

Pentru cursă se folosește o pistă de fond. Pe el, la fiecare 1 km, există indicatori ai distanței rămase și informații despre zonele periculoase ale terenului.

Bicicletele montane sunt fabricate din materiale de înaltă rezistență, au frâne puternice, anvelope dense. Sportivii trebuie să poarte căști de protecție, deoarece în timpul cursei sunt posibile diverse situații periculoase și răniri.