Jocurile Olimpice De Iarnă Din 1952 La Oslo

Locul de desfășurare al acestei olimpiade a fost determinat mai întâi de un vot al membrilor Comitetului Olimpic Internațional și nu de o întâlnire. În plus, acestea sunt primele jocuri de iarnă care au avut loc în aglomerata capitală europeană, ceea ce a făcut competiția mai solemnă.

Jocurile Olimpice de iarnă din 1952 la Oslo

Jocurile Olimpice de iarnă din 1952 s-au bucurat de un mare interes al spectatorilor, întrucât Norvegia este liderul incontestabil al sporturilor de iarnă. Echipele naționale din 30 de țări au participat la competiție. Pentru prima dată, la Jocuri au venit sportivi din Noua Zeelandă și Portugalia. Echipele naționale din Germania și Japonia au fost permise, echipa RDG a refuzat să participe. URSS a devenit membru al COI cu doar un an înainte de aceste olimpiade și, temându-se de rezultatele scăzute, conducerea sportivă a trimis doar observatori în Norvegia.

La începutul Jocurilor, norvegienii au construit o pistă modernă de bob, un imens stadion Bislett și au reconstruit faimosul trambulină Holmenkollen. Un patinoar interior unic „Jordan Amphi” a fost deschis în partea de est a Oslo, care îndeplinește toate cerințele internaționale pentru organizarea turneelor de hochei pe gheață.

În timpul construcției arenei sportive centrale, au fost introduse mai multe îmbunătățiri tehnice. Comentatorii au fost echipați cu echipamente moderne. Partea nordică a standului a fost dată reporterilor și avea mese cu telefoane. Un stand medical modern a fost amplasat sub tribune. O altă inovație tehnologică a acestor Jocuri a fost utilizarea computerelor pentru a calcula scorurile pentru performanțele patinatorilor.

Au fost jucate 22 de seturi de premii în opt sporturi - bob, schi alpin și patinaj de viteză, schi combinat, schi fond, sărituri cu schiurile, hochei pe gheață și patinaj artistic. La Jocurile-52, pentru prima dată, competițiile dintre schiori s-au desfășurat în cursă pe 10 kilometri, unde a câștigat finlanda Lydia Videman. Hocheiul cu mingea a avut loc ca un turneu de expoziție.

Eroul olimpiadelor a fost patinatorul norvegian de viteză Hjalmar Andersen, care a câștigat trei medalii de aur. Schiorul american Andrea Lawrence-Mead și bobul german Andreas Ostler au câștigat două medalii de aur fiecare.

Gazdele competiției au câștigat în competiția pe echipe, cu 16 medalii, inclusiv 7 medalii de aur, 3 de argint și 6 de bronz. Onorabilul loc al doilea a fost luat de americani cu 11 medalii, locul al treilea a fost ocupat de echipa națională a Finlandei.