Șase orașe europene au concurat pentru Jocurile Olimpice de vară din 1924. Preferința a fost acordată Parisului, menționându-se astfel meritele francezului Coubertin - fondatorul Jocurilor Olimpice.

Jocurile Olimpice de vară 1924 la Paris

Perioada pregătitoare a fost destul de dificilă, dar organizarea Jocurilor în sine a fost impecabilă. Acestea au fost ultimele jocuri la care Pierre de Coubertin a fost implicat în pregătirea. Jocurile Olimpice de la Paris au devenit una dintre cele mai frecventate. Peste 620 de mii de oameni l-au urmărit. La ceremonia de deschidere din 5 iulie au participat președintele Republicii Franceze Gaston Doumergue, prințul de Wales și prințul Carol al României.

La cele 8 Jocuri Olimpice au participat 44 de țări și 3.092 de sportivi. Pentru prima dată au participat sportivi din Irlanda, Mexic, România, Uruguay, Filipine și Ecuador. Echipele din Germania și URSS nu au avut voie să joace din cauza situației politice instabile din aceste țări.

Programul Jocuri a inclus competiții în 17 sporturi. Demonstrațiile au prezentat boxul francez și jocurile cu minge bască. Aceste Jocuri au fost ultima dată când au avut loc turnee de rugby. Femeile au participat la competiții de înot, scufundări, scrimă și tenis.

Marele alergător din Finlanda Paavo Nurmi a fost recunoscut drept eroul Jocurilor Olimpice, care a câștigat cinci medalii de aur. Vedeta înotătorului american Johnny Weissmuller a crescut la Paris. A câștigat cele două distanțe principale și ștafeta liberă, câștigând trei medalii de aur. Cinci medalii, dintre care trei sunt de aur, au fost câștigate de un spadasin din Franța Roger Ducre.

La aceste Jocuri, competiția de tenis a avut loc pentru ultima dată înainte de marea pauză din cauza dezacordurilor dintre Federația Internațională de Tenis și CIO. Abia în 1988 tenisul a revenit din nou la olimpiadă. Tenismenii americani nu au ratat niciun titlu de campionat, după ce au primit cinci medalii de aur.

La turneul de fotbal au participat 22 de echipe. Pentru prima dată, fotbaliștii de peste mări - uruguaieni - au învins echipa puternică a Iugoslaviei cu un scor de 7: 0.

În clasamentul general, victoria la această olimpiadă a fost câștigată de sportivi americani, pe locul al doilea a fost echipa de acasă, iar pe locul trei - sportivii Finlandei.